نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو می‌گوید که فشار مالی موجب سرافکندگی حسن نصرالله، سرکرده حزب‌الله لبنان شده است. به گفته نتانیاهو، که امروز در نشست هفتگی کابینه صحبت می‌کرد، تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی موجب فشار مالی بر حزب‌الله شده، و علاوه بر آن، قاطعیت اسرائیل در برخورد با این گروه موجب خجالت نصرالله شده است.

همزمان، رییس کمیته سیاست خارجی و دفاعی کنست، پارلمان اسرائیل می‌گوید صحبت‌های روز گذشته حسن نصرالله موضوع عجیبی نیست؛ بلکه این موضوع که رهبر حزب‌الله لبنان مدتی طولانی صحبت نکرده بود عجیب است. آوی دیختر، در مصاحبه با بخش عبری صدای اسرائیل گفت سکوت طولانی مدت اصولاً با خلقیات نصرالله همآهنگ نیست. رییس کمیته سیاست خارجی و دفاعی کنست گفت که گروه تروریستی حزب‌الله سال‌های طولانی را صرف ساخت یک پروژه تهاجمی علیه اسرائیل کرد و به هیچ وجه برای ضربه‌ای که در جریان تخریب تونل‌های تهاجمی‌اش به آن گروه وارد شد، آماده نبود.

نصرالله روز گذشته برای نخستین بار پس از چند ماه سکوت، در یک مصاحبه تلویزیونی با تلویزیون المیادین، متعلق به حزب‌الله شرکت کرد. رهبر حزب‌الله با اشاره به عملیات “سپر شمالی” اسرائیل گفت که این عملیات در واقع شکست دستگاه‌های امنیتی اسرائیل بود. نصرالله گفت: «اینکه اسرائیل پس از سال‌ها توانست چند تونل را کشف کند عجیب نیست؛ عجیب این است که این موضوع انقدر طول کشید.» حسن نصرالله سپس گفت که تخریب این تونل‌ها کمتر ده درصد از برنامه آن گروه تروریستی برای حمله به اسرائیل و اشغال بخش‌هایی از شمال این کشور را از میان برده است.

نصرالله مدعی شد که برخی از تونل‌های تخریب شده پیش از جنگ سیزده سال پیش اسرائیل با حزب‌الله ساخته شده بودند و تلویحاً ادعا کرد که همچنان شماری تونل وجود دارند که اسرائیل آنها را کشف نکرده است. ارتش اسرائیل حدود دو ماه پیش عملیاتی را با عنوان “سپر شمالی” آغاز کرد که در جریان آن شش تونل تهاجمی حزب‌الله که وارد خاک اسرائیل شده بودند شناسایی و تخریب شدند. ارتش دفاعی اسرائیل گفته است که تونل‌های دیگری نیز شناسایی شده‌اند که هنوز وارد خاک اسرائیل نشده‌اند. به گفته مقامات اسرائیلی، حزب‌الله قصد داشت از طریق این تونل‌ها نیرو و تجهیزات وارد اسرائیل کرده و با اشغال بخش‌هایی از خاک این کشور، شهروندان اسرائیلی را به گروگان بگیرد.

سرکرده حزب‌الله نیز این موضوع را در مصاحبه روز گذشته خود تأیید کرد. اما مدعی شد که برای این کار، حزب‌الله نیازی به تونل‌های تهاجمی ندارد. نصرالله گفت که اگر روزی حزب‌الله تصمیم به اشغال بخش‌هایی از شمال اسرائیل بگیرد، برای این کار به “همه مرزها، دره‌ها و تپه‌ها” نیاز دارد. او تهدید کرد که در نبرد آینده، همه خاک اسرائیل به میدان جنگ مبدل خواهد شد.

حسن نصرالله گفت که اگر جنگی آغاز شود، گروه تروریستی تحت کنترل او به میزان کافی موشک در اختیار دارد که به اهداف خود برسد. هرچند که به گفته او، حزب‌الله به دنبال آغاز جنگ با اسرائیل نیست و تنها در صورتی که اسرائیل به عملیات درون خاک لبنان دست بزند و یا اعضای حزب‌الله را در سوریه هدف قرار دهد، این گروه واکنش نشان خواهد داد. او همچنین گفت به نفع مردم اسرائیل است که حزب‌الله موشک‌های دقیق هدایت‌شونده داشته باشد؛ چرا که در غیر این صورت، اگر این گروه تروریستی یک پایگاه نظامی را در اسرائیل هدف بگیرد، ممکن است موشک بر سر مردم فرود آید.

نصرالله همچنین به حملات اسرائیل علیه اهداف جمهوری اسلامی و حزب‌الله در سوریه اشاره کرد و تهدید کرد که دولت بشار اسد و آنچه او “محور مقاومت” نامید، ممکن است تصمیم بگیرند که به این حملات پاسخ دهند. سرکرده حزب‌الله سپس تهدید کرد که اگر این حملات تشدید شود، ممکن است منطقه را به جنگ بکشاند. مقامات اسرائیلی اخیراً برای نخستین بار تأیید کردند که در سال‌های گذشته صدها و بلکه هزاران بار به اهداف متعلق به سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان در خاک سوریه حمله کرده‌اند.

اسرائیل تأکید کرده که اجازه تثبیت نظامی در سوریه را به حکومت ایران نخواهد داد. اورشلیم همچنین تأکید کرده که محموله‌های تسلیحاتی که جمهوری اسلامی می‌کوشد از طریق سوریه برای حزب‌الله ارسال کند، هدف قرار می‌دهد.

سکوت نصرالله در ماه‌های اخیر موجب شده بود که شایعاتی در مورد سلامتی او منتشر شود. یک روزنامه‌نگار لبنانی چندی پیش گفته بود که از منابع موثق به او خبر داده‌اند که سرکرده حزب‌الله سکته قلبی کرده و در بیمارستان بستری است. اما نصرالله این موضوع را در مصاحبه روز گذشته خود رد کرد.

در واکنش به اظهارات روز گذشته سرکرده حزب‌الله، سخنگوی عرب‌زبان ارتش دفاعی اسرائیل گفت که نصرالله از همه طرف منزوی شده است. اویخای ادرعی در توییتی نوشت که مردم لبنان می‌دانند که حزب‌الله از لبنان دفاع نمی‌کند بلکه آن کشور را به نابودی می‌کشاند.