عملیات امروز اسرائیل در مرزهای شمالی کشور، تنها ساعاتی پس از دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آغاز شد. بر اساس گزارش‌ها، آقای نتانیاهو در این دیدار از ایالات متحده خواسته که به دولت لبنان هشدار دهد که اگر جلوی حزب‌الله را نگیرد، اسرائیل وارد عمل خواهد شد. پیشتر نیز هشداری مشابه از طریق فرانسه برای دولت لبنان ارسال شده بود.

آقایان نتانیاهو و پومپئو شب گذشته در بروکسل ملاقات کردند. بر اساس گزارش‌ها، طرفین درباره راهکارهای مقابله با تجاوزات جمهوری اسلامی در منطقه، از جمله لبنان مذاکره کرده‌اند. یک منبع نزدیک به دولت اسرائیل به روزنامه یدیعوت اخرونوت گفت که هدف اصلی این ملاقات این بود که آغاز قریب‌الوقوع عملیات “سپر شمالی” به اطلاع ایالات متحده برسد.

ملاقات شب گذشته نخست‌وزیر اسرائیل با وزیر خارجه ایالات متحده سه ساعت و نیم به درازا کشید. بر اساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، مایک پومپئو در این دیدار بار دیگر بر عزم واشینگتن بر “مقابله با تهدید رژیم ایران” از طریق وارد آوردن حداکثر فشار بر تهران تأکید کرد. وزیر خارجه ایالات متحده همچنین حق اسرائیل را برای دفاع از خود مورد تأکید قرار داد. آقای پومپئو با اشاره به تحولات اخیر در رابطه اسرائیل با کشورهای اسلامی، گفت که کاخ سفید از افزایش گفت و گوها میان اسرائیل با کشورهای خاورمیانه و آفریقا، از جمله عمان و چاد، حمایت می‌کند.

روزنامه اسرائیلی “ییسرائل هیوم”، روز گذشته به نقل از منابعی درون دفتر نخست‌وزیری دیدار نتانیاهو با پومپئو را “ملاقاتی ضروری” توصیف کرده بود. پیش از این قرار بود که طرفین روز چهارشنبه ملاقات کنند. اما تغییر در برنامه‌های وزیر خارجه ایالات متحده که قصد داشت به منظور شرکت در خاکسپاری جرج بوش، رییس جمهور پیشین آمریکا زودتر اروپا ترک کند، موج شد که دیدار به شب گذشته موکول شود. یوسی کوهن، رییس موساد و مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر اسرائیل از جمله مقاماتی بودند که آقای نتانیاهو را در این دیدار همراهی می‌کردند.