واکنشها به اعمال دوباره تحریمهای ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد. رئیس جمهور ایالات متحده روز گذشته با امضای فرمانی، تحریمها علیه جمهوری اسلامی را که بر اساس برجام به حالت تعلیق در آمده بود، باز گرداند.

این اقدام با استقبال جناح های سیاسی مختلف اسرائیل روبرو شد. مقامات بلندپایه اسرائیلی همچنین به شدت از موضع اتحادیه اروپا در قبال بازگرداندن تحریمها انتقاد کردند.

گیلعاد اردان، وزیر امنیت داخلی اسرائیل صبح امروز در گفتگو با رادیو اسرائیل اظهار داشت: بهتر است که رژیم ایران سرنگون شود ولی از قرارداد بهتری که جایگزین توافق هسته‌ای به گفته او بد باراک اوباما باشد استقبال خواهیم کرد. و افزود: امکان رسیدن به قراردادی بهتر وجود دارد.

آقای اردان در ادامه از سیاست اتحادیه اروپا به شدت انتقاد کرد و گفت: اتحادیه اروپا دچار ورشکستی اخلاقی شده است. این امر را باید هنگامی که بار دیگر ما را موعظه کند به یاد داشته باشیم.

نخست وزیر اسرائیل نیز شب گذشته با انتشار پیامی ویدئویی بازگرداندن تحریمها علیه جمهوری اسلامی را تجلیل کرد و آن را تصمیمی مهم دانست وی افزود: به پرزیدنت ترامپ و دولت آمریکا بابت اعمال تحریمها علیه ایران شادباش میگویم. این لحظه ای مهم برای اسرائی، ایالات متحده، منطقه و همه جهان است و بیانگر عزم راسخ برای جلوگیری از خشونت طلبی ایران و برنامه های آن برای مسلح شدن به سلاح هسته ای است.

نخست وزیر اسرائیل در ادامه این پیام خواستار ملحق شدن کشورهای اروپایی به این اقدام ایالات متحده شد و گفت: هنگام آن رسیده که کشورهای اروپایی که تنها از متوقف ساختن ایران سخن میگویند، وارد عمل شوند. ایالات متحده عمل کرد و اروپا نیز باید این کار را بکند.

یائیر لپید، رهبر «یش عاتید»، از احزاب اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل نیز بازگرداندن تحریمها علیه جمهوری اسلامی را گامی شجاعانه با هدایت ایالات متحده توصیف کرد. اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل هم ضمن استقبال از بازگرداندن تحریمها، آن را تصمیمی شجاعانه دانست که نسل های آینده به یاد خواهند داشت. وی اظهار داشت: ترامپ با تغییر رویکرد در قبال ایران نشان داد که نه توافق و کوتاه آمدن که مبارزه قاطع تا توقف رژیم مرگبار ملایان لازم است. وزیر دفاع همچنین در توییتی، به شدت به سیاست اتحادیه اروپا تاخت و ادامه حضور آن در برجام را جنون آمیز توصیف کرد. وی از نقش ساشا بارون کهن، هنرپیشه بریتانیایی در فیلم بورات برای اعلام موضع خود بهره گرفت و نوشت: ساشا بارون کهن کجاست که خود را به شکل یک آیت الله در آورد و با رهبران اروپا دیدار کند؟ شاید او بتواند بفهمد چرا آنان به چنین جنونی دچار شده اند. آقای لیبرمن در ادامه این توییت نوشت: اروپا تلاش میکند اقتصاد ایران و رژیم آیت‌الله‌ها را نجات دهد؛ رژیمی که مسؤول انجام بسیاری از اقدامات تروریستی در خاک اروپا است که اخیر شاهد آخرین تلاش آن بوده ایم. دیوانگی محض.

اشاره وزیر دفاع به تلاش بر بمب گذاری در همایش اخیر سازمان مجاهدین خلق در پاریس.