نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، بار دیگر از ایالات متحده خواست که حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های گولان را به رسمیت بشناسد. نتانیاهو این درخواست را شب گذشته در جریان دیدار با جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده بیان کرد. در بیانیه‌ مشترکی که پس از پایان دیدار طرفین منتشر شد، ضمن تأکید بر “اهمیت فوق‌العاده” بلندی‌های گولان برای امنیت اسرائیل، دولت اورشلیم خواهان به رسمیت شناخته شدن حاکمیت خود بر این منطقه از سوی واشینگتن شده است.

اسرائیل بلندی‌های گولان را در جریان جنگ شش روزه سال هزار و نهصد و شصت و هفت از سوریه گرفت. جامعه جهانی این منطقه را منطقه‌ای اشغالی می‌داند اما اسرائیل با تصویب قانونی در آغاز دهه هشتاد، به صورت عملی این منطقه را به خاک خود ضمیمه کرد.

در جریان کنفرانس خبری مشترک نتانیاهو و بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده بار دیگر به موضوع اتمی ایران نیز اشاره کرد. بولتون حکومت ایران را متهم کرد که به دنبال ساخت بمب اتمیِ قابل پرتاب است و گفت: «ایالات متحده و اسرائیل به صورت استراتژیک متعهد هستند که چنین اتفاقی رخ ندهد.» مشاور امنیت ملی ایالات متحده همچنین گفت هیچ کس نباید در حمایت واشینگتن از حق اسرائیل برای دفاع از خود شک کند.

به گزارش روزنامه اسرائیلی جروسالم پست، مشاور امنیت ملی ایالات متحده همچنین ناخرسندی کشورش را از مشارکت روزافزون چینی‌ها در پروژه‌های زیربنایی اسرائیل به اطلاع بنیامین نتانیاهو رسانده است. واشینگتن به ویژه از اینکه یک شرکت چینی به زودی مدیریت بندرگاه حیفا را بر عهده خواهد گرفت ناخرسند هستند. حیفا یکی از لنگرگاه‌های معمول برای ناوگان ششم نیروی دریایی ایالات متحده است.

جان بولتون قرار است پس از اسرائیل به ترکیه سفر کند.