بنی گنتس، رهبر حزب تازه تأسیس “اقتدار برای اسرائیل”، در مصاحبه‌ای با روزنامه یدیعوت آخرونوت که امروز منتشر شد، تأکید کرد که اسرائیل به دنبال این نیست که بر ملل دیگر حکمرانی کند. او خروج اسرائیل از نوار غزه در سال دو هزار و پنج را اقدامی قانونی خواند. او گفت که این کشور باید از خروج از غزه درس گرفته و آن را در موارد دیگر پیاده کند.

باریکه غزه تا سال دو هزار و پنج تحت کنترل کامل اسرائیل بود. در آن سال آریل شارون، نخست‌وزیر اسرائیل تصمیم به خروج از این باریکه گرفت و علاوه بر نظامیان اسرائیلی، حدود هشت هزار یهودی ساکن نوار غزه را نیز از این باریکه تخلیه کرد. مدتی بعد حماس با کودتای نظامی کنترل نوار غزه را از دست تشکیلات خودگردان فلسطینی خارج کرد. برخی از تحلیلگران در اسرائیل می‌گویند که خروج هماهنگ‌نشده اسرائیل از باریکه غزه به حماس این موقعیت را داد که کنترل این باریکه را در دست بگیرد.

به همین دلیل نیز گفته‌های بنی گنتس امروز با واکنش‌هایی از سوی برخی از سیاستمداران اسرائیلی روبرو شد. از جمله حزب لیکود در بیانیه‌ای نوشت که گنتس قصد دارد دولتی چپگرا تشکیل دهد که به فهرست مشترک احزاب عربی در کنست تمایل دارد. در نتیجه همین واکنش‌ها، آقای گنتس ساعاتی بعد بیانیه‌ای منتشر و تأکید کرد که در دولتی به رهبری او، اقدامات یک‌جانبه از جمله تخلیه آبادی‌های اسرائیلی‌نشین انجام نخواهد شد.

بر اساس نظرسنجی‌ها، در حال حاضر بنی گنتس، رییس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل نزدیک‌ترین رقیب بنیامین نتانیاهو برای بر عهده گرفتن پست نخست‌وزیری است. بنی گنتس ماه گذشته حزب “اقتدار برای اسرائیل” را تأسیس کرد و محبوبیت او هفته گذشته، پس از آنکه نخستین سخنرانی مطبوعاتی‌اش را ایراد کرد، به شدت بالا رفت.