اسامه حمدان، مسؤول روابط بین‌الملل گروه تروریستی حماس می‌گوید که ارتشی از مسلمانان برای حمله به اسرائیل تشکیل خواهد شد. حمدان این سخنان را امروز در مصاحبه با خبرگزاری مهر بیان کرد. او با اشاره به هماهنگی جمهوری اسلامی با گروه‌های تروریستی چون حماس و حزب‌الله و رژیم بشار اسد، که او از آنها به عنوان “محور مقاومت” نام برد، گفت: «ما در مسیری حرکت می‌کنیم که ارتشی از امت برای آزادسازی فلسطین تشکیل می‌گردد.»

این مقام ارشد حماس در ادامه افزود: «آنچه امروز در عرصه عملیاتی و اجرایی توسط مقاومت در فلسطین و یا لبنان جریان دارد، به همین موضوع اشاره دارد. حال ممکن است زمان این موضوع طولانی بشود یا در کوتاه مدت این اتفاق رخ دهد.»

هفته گذشته نیز نعیم قاسم، معاون گروه تروریستی حزب‌الله لبنان سخنان مشابهی را بیان کرده بود. او نیز در مصاحبه با مهر، در حاشیه نشست‌های ضداسرائیلی که در تهران برگزار می‌شد این تهدید را بیان داشت.

جمهوری اسلامی هفته گذشته به این موضوع اذعان داشت که به فلسطینی‌هایی که در جریان ناآرامی‌ها در نزدیکی جدار حائل نوار غزه با اسرائیل آسیب دیده یا کشته شوند، کمک مالی می‌کند. بر اساس یک گزارش تلویزیون اسرائیل، جمهوری اسلامی به خانواده کشته‌شدگان در نزدیکی جدار حائل اسرائیل با نوار غزه سه هزار دلار پرداخت می‌کند. بر اساس این گزارش، حکومت ایران به فلسطینی‌هایی که جراحت شدید بردارند نیز پانصد دلار و به آنانی که جراحت سطحی داشته باشند سیصد دلار می‌پردازد.

این کمک‌ها در حالی است که بحران اقتصادی در ایران موجب فشار شدید بر مردم شده است. جمهوری اسلامی در حالی مجروحان فلسطینی را رایگان درمان می‌کند که وزیر بهداشت رژیم چندی پیش گفته بود دولت نباید هزینه درمان ایرانیانی را که در صورت دریافت دارو تنها چند سال زنده می‌مانند بپردازد. او همچنین در پاسخ مردی که به او گفت نمی‌تواند هزینه فیزیوتراپی همسرش را پرداخت کند، به او گفت: خودت بمال.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید برنامه موشکی این رژیم “ماهیت دفاعی” داشته و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست. این اظهارات آقای قاسمی در واکنش به هشدار روز گذشته مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده است.

آقای پومپئو دیروز در توییتی جمهوری اسلامی را متهم کرد که موشکی میان‌برد با توانایی حمل چندین کلاهک جنگی آزمایش کرده است. آقای پومپئو این اقدام را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد نامید. در این قطعنامه که پس از امضای برجام صادر شد، از جمهوری اسلامی خواسته شده که تا هشت سال از کار بر روی موشک‌های بالیستیک با توانایی حمل کلاهک اتمی خودداری کند.

وزیر دفاع ایالات متحده، جیمز متیس نیز در نشستی امنیتی در کالیفرنیا آزمایش موشکی جمهوری اسلامی را دلیل دیگر دانست مبنی بر اینکه مذاکرات با تهران نتیجه‌بخش نخواهد بود. وزیر دفاع ایالات متحده گفت: «این موضوع نشان می‌دهد که همانطور که تلاش سازمان ملل متحد برای جلوگیری از شلیک موشک توسط حکومت ایران شکست خورد، هر تلاشی از سوی ما به منظور پایان دادن به حمایت آنها از تروریسم نیز ناموفق خواهد بود.»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز این آزمایش را “تحریک‌آمیز” توصیف کرد.

در واکنش به این اظهارات مقامات آمریکایی، بهرام قاسمی امروز گفت: «جالب و البته مضحک آنجاست به قطعنامه‌ای استناد می‌کنید که با خروج یکجانبه و غیرقانونی‌تان از برجام نه تنها آن را نقض کرده‌اید، بلکه دیگران را هم به نقض آن تشویق و یا حتی اگر آن را اجرا کنند تهدید به تنبیه شدن و تحریم می‌کنید.» قاسمی صریحاً انجام چنین آزمایش موشکی را تأیید یا تکذیب نکرد.

این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در حالی است که علاوه بر مقامات آمریکایی، وزیر خارجه بریتانیا نیز این آزمایش را محکوم کرده است. جرمی هانت، در توییتی نوشت که بریتانیا از این آزمایش موشکی “عمیقاً نگران” است. وزیر خارجه بریتانیا همچنین تأکید کرد که این آزمایش “تحریک‌کننده، تهدیدآمیز و ناسازگار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت” است.

ایالات متحده شش ماه و نیم پیش از توافق اتمی با جمهوری اسلامی، موسوم به “برنامه جامع اقدام مشترک” یا “برجام” خارج شد. کاخ سفید برای رسیدن به توافقی جدید با رژیم ایران شروطی از جمله در زمینه توقف حمایت تهران از سازمان‌های تروریستی و محدود ساختن برنامه موشکی تعیین کرده است.