به نوشته یک نشریه لبنانی، مصر تلاش میکند از بروز درگیری میان اسرائیل و سازمان های تروریستی مستقر در باریکه غزه به دنبال رخدادهای روز جمله در منطقه جدار حائل جلوگیری کند.

به گزارش الاخبار، مصر از سازمان های تروریستی حماس و جهاد اسلامی فلسطین خواسته اگر شواهدی در دست دارند مبنی بر اینکه اسرائیل عمدا تظاهرکنندگان فلسطینی را بدون آن که تهدیدی برای نیروهای اسرائیل محسوب شوند هدف گرفته است، این شواهد را ارائه کنند. الاخبار همچنین نوشت که مصر پیامی از اسرائیل به حماس منتقل کرده مبنی بر این که این کشور مایل به تشدید بحران نیست.

روز جمعه، هشت هزار فلسطینی در منطقه جدار حائل میان اسرائیل و باریکه غزه دست به تظاهرات زدند. به گفته ارتش دفاعی اسرائیل بیشتر تظاهرکنندگان فاصله خود را از جدار حائل حفظ کردند اما شماری با نزدیک شدن به آن به پرتاب بمب های دست‌ساز به سوی نیروهای نظامی اسرائیلی اقدام کردند. واکنش ارتش دفاعی اسرائیل به کشته شدن چهار فلسطینی و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر انجامید.

حماس و جهاد اسلامی فلسطین، دست‌پروده جمهوری اسلامی، روز گذشته با انتشار بیانیه ای تهدید کردند که روز جمعه پیش رو رویکرد اسرائیل به آزمایش گذاشته خواهد شد، چرا که به گفته این سازمان های تروریستی، اسرائیل از همه خطوط قرمز عبور کرده است.

رویدادهای جمعه گذشته اما، واکنش شماری از مقامات بلندپایه ترکیه را به دنبال داشت که اسرائیل و نخست وزیر آن را به حمایت از تروریسم به گفته آنها و کشتن زنان و کودکان فلسطینی متهم کردند.

در این میان، یک مقام ترک میگوید که نخست وزیر اسرائیل با پاسخ به حملات لفظی رجب طیب اردوغان به او کمک کرده است. به گفته این مقام ترک که نامش برده نشد، اردوغان در آستانه انتخابات ترکیه میکوشد توجه مردم را به خود جلب کند، و بنیامین نتانیاهو با پاسخ به حملات کلامی او، به رئیس جمهوری ترکیه کمک کرده است.

آقای نتانیاهو در آخرین پاسخ خود به سخنان رجب طیب اردوغان، این سخنان را ترول روزانه دیکتاتور یهودی‌ستیز نامید و گفت: او نسبت به اسرائیل وسواس دارد. و افزود: ارتش اسرائیل اخلاقی‌ترین ارتش جهان است؛ برعکس ارتشی که زنان و کودکان در روستا‌های کردنشین را قتل‌عام می‌کند.