یک مقام فلسطینی میگوید رهبر تشکیلات خودگردان در حال حاضر قصد ندارد تحریم‌های تازه ای علیه حماس در باریکه غزه وضع کند. به گفته این مقام، محمود عباس تصمیم گرفته در زمینه تلاش مصر برای رسیدن به توافق آرامش میان اسرائیل و سازمان تروریستی حماس به قاهره فرصت دهد.

رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی روز گذشته در شرم الشیخ با عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر دیدار و گفتگو کرد.

در این میان خبر رسید که تشکیلات خودگردان فلسطینی خواهان آن است که در نخستین مرحله روند آشتی میان جناح های فلسطینی در کرانه باختری و باریکه غزه، حماس اختیار اداره پلیس نوار غزه را به رام الله محول کند.

بر اساس گزارش‌ها، رهبران مصر و تشکیلات خودگردان همچنین با پرداخت حقوق کارمندان حماس در باریکه غزه از سوی قطر مخالف اند. تلویزیون اسرائیل چندی پیش فاش ساخته بود که در ازای حصول آرامش در منطقه جدار حائل میان باریکه غزه و اسرائیل، قطر حاضر است علاوه بر تامین هزینه سوخت نیروگاه برق غزه، پرداخت حقوق کارمندان غیرنظامی حماس را نیز متقبل شود.

اینها همه در حالی است که اعتراض ساکنان آبادی های اسرائیلی پیرامون باریکه غزه به وضعیت امنیتی همچنان ادامه دارد، چرا که به گفته آنان دولت اسرائیل هیچ اقدام مؤثری برای جلوگیری از فرستادن اشیاء آتش‌زا از باریکه غزه به سوی این آبادی‌ها انجام نمی‌دهد.

صدها دانش آموز صبح امروز در اعتراش به ادامه وضعیت کنونی دست به تظاهرات زدند. گروهی دیگر از دانش آموزان نیز از منطقه پیرامون باریکه غزه رهسپار اورشلیم پایتخت اسرائیل شدند. دهها شهروند اسرائیل نیز هفته گذشته با تجمع در مرکز تل‌آویو برای ساعاتی از رفت و آمد خودروها جلوگیری کردند.