واکنش ها به سوء قصد به عزیز اسبر، مدیر نهاد موسوم به مرکز تحقیقات علمی سوریه همچنان ادامه دارد. در حالی که رسانه های رسمی دولت سوریه در باره عاملان سوء قصد به او سکوت اختیار کرده اند، دو نشریه عرب زبان از دست داشتن اسرائیل در این مورد سخن گفتند. یک وبسایت خبری نزدیک به نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی نیز عزیز اسبر را یار دیرینه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و مغز متفکر موشکی سوریه توصیف کرد.

کانال المیادین، نزدیک به حزب الله لبنان از «به شهادت رسیدن» مدیر مرکز تحقیقات علمی سوریه در جریان انفجار خودرو حامل او در مصیاف حومه حما خبر داد.

عزیز اسبر چهره ای کلیدی در تولید و توسعه سلاح هسته ای و جنگ افزارهای پیشرفته حکومت سوریه و همپیمانانش شناخته شده بود.

نشریه الوطن، نزدیک به حکومت بشار اسد که روز گذشته از ارزیابی مبنی در دست داشتن اسرائیل در سوء قصد به عزیز اسبر سخن گفته بود، امروز نوشت: اسرائیل بار دیگر یکی از مغزهای سوری را که حامل سلاح دانش برای دفاع از سوریه بود به شیوه شناخته شده موساد ترور کرد.

نشریه الاخبار، نزدیک به حزب الله لبنان نیز امروز نوشت: اسرائیل دیگر به حمله از راه دور بسنده نمیکند چرا که بر این باور است که این اقدامات کارآمدی لازم را ندارد. این نشریه نیز عزیز اسبر را بخشی از دانش متشرک سوریه و همپیمان ایرانی‌اش توصیف کرد.

یک وبسایت دیگر لبنانی که به حزب اللله نزدیک است روز گذشته از جزئیات فعالیت های عزیز اسبر پرده برداشت. «ملحق» نوشت که عزیز اسبر، مسؤول نظارت بر زاغه های تسلیحاتی حزب الله لبنان و مورد اعتماد این سازمان تروریستی، بشار اسد و جمهوری اسلامی نیز بود. به نوشته ملحق، عزیز اسبر رابط میان کارشناسان سوریه، کره شمالی، روسیه و جمهوری اسلامی بود. وی همچنین حافظ محرمانه ترین اسرار تولید موشک های دوربرد ساخت ایران و سوریه شناخته شده بود.

اما از وبسایت مشرق نیوز بشنوید که گفته میشود به نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی نزدیک است.

مشرق نیوز روز گذشته گزارشی در باره سوء قصد به عزیز اسبر منتشر کرد و او را یار دیرینه حاج قاسم سلیمانی و مغز متفکر موشکی سوریه نامید.

مشرق نیوز به نقل از آنچه یک منبع میدانی نامید نوشت:

دکتر اسبر آگاه و مَحرم اسرار قدرت موشکی جبهه مقاومت بود. به گفته این مبنع میدانی، «مرکز تحقیقات علمی که عزیز اسبر ریاست آن را بر عهده داشت، نقش اساسی را در توسعه قدرت موشکی ارتش سوریه ایفا کرد که در چندین مرحله هم هدف حملات موشکی صهیونیست ها قرار گرفت.»

مشرق نیوز در ادامه گزارش روز گذشته خود، عزیز اسبر را «شهید» نامید و نوشت: «شهید دکتر عزیز اسبر یار و هم رزم شهید عماد مغنیه (فرمانده ارشد حزب الله) و سرلشکر قاسم سلیمانی بود که توسط مزدوران رژیم صهیونیستی به شهادت رسید.»

خبر سوء قصد به عزیز اسبر به شکلی گسترده در رسانه های اسرائیلی بازتاب یافته، ولی دولت اسرائیل، تا لحظه تنظیم این خبر، واکنشی به آن نشان نداده است.