سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد میگوید اگر حزب الله جرأت کند به اسرائیل حمله کند، در خرابی های لبنان که خود مسؤول آن است دفن خواهد شد.

دانی دانون شب گذشته در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در باره تونل های تهاجمی حزب الله لبنان که به اسرائیل رخنه کرده، عواملی در ارتش لبنان را متهم کرد که در خدمت این سازمان تروریستی دست پرورده جمهوری اسلامی فعالیت میکنند. سفیر اسرائیل در سازمان ملل تصویر هوایی «املاک خصوصی» در جنوب روستایی در هشتاد متری مرز با اسرائیل را ارائه کرد که حفر یکی از تونل های تهاجمی حزب الله لبنان از آن آغاز شده و مسیر آن نزدیک به یکی از پست های دیدبانی نیروی حافظ صلح سازمان ملل در جنوب آن کشور است.

آقای دانون با اشاره به این املاک، آن را پایانه ترور در مرز با اسرائیل و در منطقه ای غیرنظامی دانست که با حمایت حزب الله و هزینه جمهوری اسلامی بر پا شده است. وی افزود: حزب الله نه تنها آشکارا قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت را نقض کرده، بلکه همچنین از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده میکند. اگر حزب الله جرأت کند به اسرائیل حمله کند، آن را در خرابی های لبنان که خود مسؤول آن است دفن خواهیم کرد.

شماری از کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل نیز با اشاره به این که حفر تونل های تهاجمی حزب الله در مرز اسرائیل با لبنان نقض فاحش قطعنامه ۱۷۰۱ این نهاد است گفتند اسرائیل حق دفاع از خود را دارد.

ژن پییر لوکروآ، نماینده یونیفیل نیز که در این نشست حضور داشت حفر تونل های حزب الله را نقض فاحش قطعنامه شورای امنیت دانست. وی با این حال از ذکر نام حزب الله لبنان به عنوان ناقض این قطعنامه خودداری کرد.

ارتش دفاعی اسرائیل چندی پیش عملیاتی را با عنوان “سپر شمالی” در مرز این کشور با لبنان آغاز کرده که هدف آن تخریب تونل‌های تهاجمی حزب‌الله است. مقامات اسرائیلی می‌گویند که این تونل‌ها ده‌ها متر درون خاک اسرائیل ادامه دارند. به گفته ارتش اسرائیل، حزب‌الله قصد داشت از این تونل‌ها در نبرد بعدی با اسرائیل به منظور اشغال بخش‌هایی از منطقه جلیل (گالیل) استفاده کند. به گفته مقامات اسرائیلی، یکی از اهداف از جمله این بوده که ارتباط شهر مرزی مطولا را با باقی کشور قطع کرده و ساکنان آن را به گروگان بگیرد.