در حالی که به گفته وزیر خارجه روسیه، ادامه اقدامات نظامی اسرائیل در سوریه به بی‌ثباتی خواهد انجامید، وزیر دفاع از محیط زیست اسرائیل میگوید اگر لازم باشد، سامانه های دفاع موشکی اس-۳۰۰ مستقر در خاک سوریه هدف قرار خواهند گرفت.

زئو الکین صبح امروز در مصاحبه با خبرگزاری روسی «تاس» ابراز امیدواری کرد که در صورت هدف قرار گرفتن این سامانه ها، کارشناسان روسی گرداننده آنها نباشند. و افزود: نیروهای ایرانی هر کاری میکنند تا خود را در پناه نیروهای روسی در سوریه مستقر سازند، و بنا بر این، روسیه باید بداند که خود به نوعی در این قضیه مسؤول است. این عضو دولت اسرائیل در ادامه گفت اورشلیم حد اکثر تلاش خود را کرده تا نیروهای روسی در جریان اقدامات نظامی اسرائیل در سوریه آسیب نبینند. آقای الکین استقرار سامانه های موشکی اس-۳۰۰ در سوریه را “اشتباهی بزرگ” توصیف کرد و افزود که ارتش بشار اسد همواره توانایی و دانش لازم را برای به کار انداخت این سامانه ها ندارد.

اظهارات این مقام بلندپایه اسرائیلی در حالی است که وزیر خارجه میگوید ادامه اقدامات نظامی اسرائیل در سوریه نه تنها کمکی به امنیت نمیکند، بلکه باعث بی‌ثباتی نیز خواهد شد.

سرگئی لاوروف روز گذشته در مصاحبه با نشریه اسپانیایی «ال پاییس» اسرائیل را متهم کرد که در گذشته نیز چند بار نیروهای روسی در سوریه را به خطر انداخته است. و افزود: اسرائیل همواره به تعهدات خود در زمینه هشدار به ارتش سوریه پیش از اقدامات نظامی در سوریه پایبند نبوده است.

به گفته آقای لاوروف، روسیه به اسرائیل هشدار داده بود که پایبند نبودن به تعهدات و تفاهم‌ها میان رهبران دو کشور میتواند به فاجعه بیانجامد. و افزود: سرنگون شدن هواپیمای روسی به تغییر شرایط انجامیده و در هر صورت، توافق میان بنیامین نتانیاهو و ولادیمیر پوتین تفاهم بوده و نه تعهد.

در حمله چندی پیش نیروی هوایی اسرائیل به اهداف جمهوری اسلامی در سوریه، پدافند هوایی ارتش بشار اسد یک هواپیمای اطلاعاتی روسی را سرنگون کرد که به کشته شدن پانزده خدمه آن انجامید. پس از این حادثه، روسیه سامانه های دفاعی اس-۳۰۰ را در خاک سوریه مستقر کرد.