در پی آنکه رییس پیشین پلیس اسرائیل گفت که بعید می‌داند نخست‌وزیر، بنیامین نتانیاهو از اتهام رشوه‌گیری قسر در برود، رییس ائتلاف حاکم در کنست، پارلمان اسرائیل، آقای الشیخ را فردی “خیره‌سر و متکبر” خواند که پلیس این کشور را نابود ساخته است. داوید امسالم در حمله لفظی شدیدی به رونی الشیخ گفت: «دوران خدمتت تمام شد – حال به خانه برو و ساکت باش.»

رونی الشیخ، رییس پیشین پلیس اسرائیل، روز یکشنبه گفت بسیار بعید می‌داند که در هیچ کدام از پرونده‌هایی که علیه نخست‌وزیر مطرح است، علیه آقای نتانیاهو ادعانامه صادر نشود. آقای الشیخ تأکید کرد که نهایتاً این دادستان کل است که در این زمینه تصمیم می‌گیرد؛ اما به گفته او، “همه این شواهد را دیده‌اند.”

رییس پیشین پلیس اسرائیل تأکید کرد که اطمینان دارد که اویخای مندلبلیت، دادستان کل تصمیم خود را بر مبنای اصول حرفه‌ای اتخاذ خواهد کرد. پیش‌بینی شده که آقای مندلبلیت تصمیم خود را در زمینه صدور ادعانامه علیه نتانیاهو در هفته‌های آینده اعلام کند. این در حالی است که نخست‌وزیر می‌گوید این تصمیم نباید پیش از انتخابات سراسری اسرائیل اعلام شود چرا که بدون آنکه به او اجازه دفاع داده شود، بر رأی مردم تأثیر خواهد گذاشت.

نام بنیامین نتانیاهو در سه پرونده مطرح است. نخستین پرونده، موسوم به پرونده هدایا است. در این پرونده، نخست‌وزیر اسرائیل مظنون است که در ازای تلاش برای تمدید روادید اقامت ارنون میلچن در ایالات متحده، هدایایی به ارزش نزدیک به یک میلیون شکل (بیش از دویست و پنجاه هزار دلار)، در طول چند سال از او دریافت کرده است. گفته می‌شود این هدایا شامل سیگار برگ و شامپاین بوده است.

پرونده دوم به رابطه نخست‌وزیر با ارنون موزس، صاحب نشریه پرتیراژ یدیعوت احرونوت می‌پردازد. نتانیاهو مظنون است که در قبال محدود کردن تیراژ روزنامه ییسرائل هیوم، رقیب یدیعوت احرونوت، از آقای موزس خواسته که روزنامه او اخبار مثبت درباره نخست‌وزیر منتشر کند.

در پرونده ای دیگر، نقش احتمالی نخست‌وزیر اسرائیل در اعطای مزایایی به صاحب بزک، یکی از بزرگترین شرکت های مخابراتی اسرائیل، در ازای پوشش مثبت او و خانواده اش در یکی از وبسایت‌های خبری زیرمجموعه بزک در حال بررسی است.

آقای نتانیاهو همه این اتهامات را رد می‌کند.