مجمع عمومی سازمان ملل متحد امروز قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا را در محکومیت حماس به رأی می‌گذارد. اگر این قطعنامه تصویب شود، این نخستین بار خواهد بود که مجمع عمومی سازمان ملل گروه تروریستی حماس را محکوم می‌کند. تا کنون اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر موافقت خود را با این قطعنامه اعلام کرده‌اند. پیشتر، دنی دنون، نماینده اسرائیل در سازمان ملل ابراز اطمینان کرده بود که این قطعنامه به تصویب خواهد رسید.

این قطعنامه از سوی ایالات متحده ارائه شده و نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، هشدار داده که واشینگتن هیچ گونه تغییری در آن را نخواهد پذیرفت. قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده که پیشتر به منظور کسب حمایت اتحادیه اروپا، تغییرات کوچکی در آن داده شده، از جمله خواهان توقف فعالیت‌های خشونت‌آمیز، مانند استفاده از بالن‌ها و بادبادک‌های آتش‌زا توسط حماس و جهاد اسلامی است. این قطعنامه همچنین شلیک راکت به اسرائیل را محکوم کرده و تنش‌آفرینی‌های پی در پی حماس را، عامل به خطر انداختن جان غیرنظامیان توصیف کرده است.

فلسطینی‌ها در روزهای اخیر کوشیده بودند کشورهای مختلف، از جمله کشورهای عرب را به مخالفت با این قطعنامه متقاعد کنند. اما نهایتاً، پس از مذاکره با مقامات اروپایی، تشکیلات خودگردان فلسطینی شب گذشته اعلام کرد که از فشار برای تغییر قطعنامه دست برداشته و به جای آن، به زودی قطعنامه‌ای دیگر برای تصویب ارائه خواهند کرد. رام‌الله خواهان آن بود که مسائلی همچون محکومیت ساخت آبادی‌های اسرائیلی در کرانه باختری، لزوم مذاکره بر سر آینده اورشلیم و نیز حمایت از طرح دو کشور برای دو ملت به این قطعنامه اضافه شود.

در این میان، جیسون گرین‌بلات، نماینده ویژه ایالات متحده برای روند صلح خاورمیانه در توییتی به شدت به حماس حمله کرد. آقای گرین‌بلات در این توییت حماس را “ریشه زجر مردم غزه” خواند و نوشت که ساکنان غزه از سوی این گروه “منکوب” شده‌اند. نماینده ویژه کاخ سفید در خاورمیانه در توییتی جداگانه نیز تأکید کرد کشورهایی که به راستی خواهان کمک به مردم غزه و برقرار شدن صلح هستند، باید به این قطعنامه رأی موافق بدهند.

رأی‌گیری برای تصویب این قطعنامه قرار است ساعت سه بعد از ظهر به وقت نیویورک انجام شود.