خانواده یک دختر جوان عرب مسلمان اسرائیلی که قصد دارد از سوی حزب لیکود خود را برای عضویت در کنست، پارلمان اسرائیل نامزد کند از او اعلام برائت کردند. دیما سیف تایه زیدان این هفته اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات مقدماتی حزب راستگرای لیکود شرکت کرده و از این طریق به پارلمان اسرائیل راه یابد. این بانوی اهل روستای کفر مندا در شمال اسرائیل، همچنین از قانون موسوم به دولت-ملت یهودی که برخی آن را تبعیض‌آمیز علیه اعراب اسرائیل می‌دانند، اعلام حمایت کرده است. خانم تایه روز سه شنبه در مصاحبه‌ای با تلویزیون اسرائیلی خاداشوت، همچنین از بنیامین نتانیاهو پشتیبانی کرد.

این موضوع و جنجالی که در میان فلسطینی‌تباران شهروند اسرائیل ایجاد کرد موجب شد که خانواده او عصر دیروز نامه‌ای منتشر کرده و از دیما اعلام برائت کنند.

در این نامه که توسط اعضای خانواده خانم تایه امضا شده است، گفته شده که به دلیل دیدگاه‌های او، اعضای خانواده با این دختر جوان قطع رابطه کرده و تا زمانی که گفته‌های خود را پس نگیرد و به گفته آنها، “وفاداری خویش را به مردم و مذهبش نشان ندهد” به او هیچ کمکی نخواهند کرد.

دیما سیف تایه زیدان گفته که از شش سال پیش، “با افتخار” عضو حزب لیکود بوده است. او یکی از اعضای گروهی از شهروندان عرب اسرائیلی است که با دیدار از دانشگاه‌های ایالات متحده، سخنرانی‌هایی در مخالفت با جنبش تحریم اسرائیل ایراد می‌کنند. خانم تایه گفته که باور دارد حزب لیکود نه تنها می‌تواند امنیت و رفاه اقتصادی را برای همه شهروندان اسرائیل به ارمغان بیاورد، بلکه قابلیت این را دارد که انواع دیدگاه‌ها و فرهنگ‌ها را نیز درون خود جای دهد.

خانم تایه همچنین گفته که قانون دولت-ملت یهودی را مطالعه کرده و هیچ مورد نژادپرستانه یا تبعیض‌آمیزی در آن ندیده است. به گفته او، اسرائیل کشوری یهودی و دموکراتیک است و هیچ کشور دیگری در خاورمیانه وجود ندارد که مانند اسرائیل به شهروندان خود احترام گذاشته و حداکثر مردم‌سالاری و برابری را برای آنها فراهم کند.

در صورتی که خانم دیما سیف تایه زیدان به نمایندگی کنست انتخاب شود، او نخستین مسلمان عربی خواهد بود که از حزب لیکود به پارلمان راه یافته است.