نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو می‌گوید که این کشور هم علیه نیروهای جمهوری اسلامی اقدام می‌کند و هم علیه ارتش بشار اسد که به نیروهای سپاه اجازه می‌دهد از خاک سوریه علیه اسرائیل فعالیت کنند.

همزمان، رییس جمهور اسرائیل، رئوبن ریولین نیز می‌گوید حملات شب گذشته ارتش دفاعی این کشور به اهداف متعلق به جمهوری اسلامی در سوریه، واکنش مستقیمی به حمله راکتی دیروز از سوریه به بلندی‌های گولان در خاک اسرائیل بوده است. آقای ریولین این سخنان را امروز در جریان دیدار با پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین بیان کرد. رییس جمهور اسرائیل شلیک راکت به سمت اسرائیل را “غیر قابل قبول” توصیف کرد و افزود: «شلیک این راکت مدرک زنده‌ای است از تثبیت نظامی ایران در سوریه و سرتاسر منطقه و ما اجازه نخواهیم داد که چنین اتفاقی رخ دهد.»

همزمان، ایسرائل کاتص، وزیر حمل و نقل و اطلاعات اسرائیل نیز گفت که حملات شب گذشته ارتش دفاعی اسرائیل “پیامی روشن به قاسم سلیمانی و سپاه پاسداران” بوده است. آقای کاتص در بیانیه‌ای نوشت که این حملات نشان می‌دهد که اسرائیل با تمام توان از خط قرمزی که در زمینه تثبیت نظامی جمهوری اسلامی در سوریه تعیین کرده، حفاظت می‌کند.

ارتش دفاعی اسرائیل در نیمه شب گذشته و در نخستین ساعات بامداد امروز حملات سنگینی را علیه اهداف متعلق به جمهوری اسلامی در خاک سوریه انجام داد. بر خلاف روند معمول، ارتش اسرائیل، همزمان با این حملات، مسؤولیت انجام آنها را بر عهده گرفت. ارتش دفاعی اسرائیل در توییتی که حدود ساعت یک بامداد به وقت محلی منتشر شد، نوشت: «ما حمله به اهداف متعلق به نیروی قدس ایران در خاک سوریه را آغاز کرده‌ایم.» در ادامه این توییت، ارتش اسرائیل به نیروهای مسلح سوری در زمینه تلاش برای ضربه زدن به اسرائیل یا نیروهای اسرائیلی هشدار داد.

ارتش اسرائیل ساعاتی بعد فهرستی از اهدافی را که مورد حمله قرار گرفته‌اند منتشر کرد. بر اساس این فهرست، در حملات دیشب، انبارهای تسلیحات، یک سایت اطلاعاتی، یک اردوگاه تعلیمات نظامی متعلق به جمهوری اسلامی و نیز یک سایت نظامی درون فرودگاه بین‌المللی دمشق هدف قرار گرفته‌اند. به گفته ارتش دفاعی اسرائیل، در جریان این عملیات، همچنین، پس از آنکه ده‌ها موشک ضد هوایی از سوی سامانه‌های دفاعی سوری شلیک شد، جنگنده‌های اسرائیلی این سامانه‌ها را نیز هدف قرار دادند. تصاویری از این حملات نیز در توییتر ارتش دفاعی اسرائیل منتشر شده است.

در توییت دیگری، ارتش دفاعی اسرائیل گفت که جمهوری اسلامی، با شلیک به سمت غیرنظامیان اسرائیلی، “بار دیگر ثابت کرد که خواهان تثبیت نظامی در سوریه و تهدید اسرائیل و ثبات منطقه است.” ارتش اسرائیل هشدار داد که همچنان به واکنش در برابر چنین تلاشی از سوی جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

ارتش اسرائیل به دولت بشار اسد در سوریه نیز هشدار داد. ارتش اسرائیل هشدار داد که این کشور دولت سوریه را مسؤول هرگونه رخدادی می‌داند که در آن کشور رخ می‌دهد و در نتیجه به دمشق درباره هرگونه حمله به اسرائیل، از سوی آن کشور و یا با اجازه آن کشور، هشدار می‌دهد. ارتش دفاعی اسرائیل تأکید کرده که برای هر سناریویی آماده است و به عملیات خود به منظور دفاع از غیرنظامیان اسرائیلی ادامه خواهد داد.

حملات شب گذشته و بامداد امروز پس از آن صورت گرفت که ظهر دیروز یک فروند راکت از سوریه به سمت بلندی‌های گولان در اسرائیل شلیک شد. این راکت توسط سامانه گنبد آهنین اسرائیل رهگیری و نابود شد. اسرائیل می‌گوید که این راکت توسط شبه‌نظامیان ایرانی شلیک شده و پیست اسکی حرمون در شمال اسرائیل را هدف گرفته بود.

سخنگوی ارتش اسرائیل، رونن مانلیس، امروز گفت که راکت شلیک شده به سوی اسرائیل ایرانی بوده و از منطقه دمشق شلیک شده بود. آقای مانلیس تأکید کرد که قرار بود روسیه از فعالیت نیروهای جمهوری اسلامی در آن منطقه جلوگیری کند. سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که جمهوری اسلامی از سوریه سوء استفاده می‌کند و به همین دلیل هم سوریه بهای سنگینی می‌پردازد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز که در زمان شلیک راکت به سمت اسرائیل در چاد بود، تأکید کرده بود که چه او در اسرائیل باشد و چه در چاد، سیاست اورشلیم مبنی بر جلوگیری از تثبیت نظامی حکومت ایران در سوریه تغییری نخواهد کرد.

بر اساس گزارش‌ها، دستکم یازده تن در حملات شب گذشته و بامداد امروز اسرائیل به سوریه کشته شده‌اند. سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه گفته است که از این میان، چهار تن از اعضای ارتش سوریه بوده‌اند و هویت هفت تن دیگر نامشخص است. وزارت دفاع روسیه نیز کشته شدن چهار سرباز ارتش سوریه را تأیید کرده است. مسکو مدعی است که سامانه دفاع موشکی سوریه موفق شده سی فروند از موشک‌های شلیک شده از سوی اسرائیل را رهگیری کند. به گفته وزارت دفاع روسیه، حملات دیشب به شماری از ساختمان‌های فرودگاه دمشق آسیب رسانده‌اند.

بر اساس بیانیه دیدبان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است، حملات شب گذشته خسارات شدیدی به انبارهای تسلیحات و پایگاه‌های نظامی جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان در مناطق الکسوه، جَمَرایا و نیز فرودگاه بین‌المللی دمشق وارد کرده است.

ناظران می‌گویند یکی از دلایل حملات آشکار اخیر اسرائیل به نیروهای جمهوری اسلامی در سوریه این است که به حکومت ایران بگوید که روسیه نیز هیچ اقدامی برای کمک به آنها نخواهد کرد. مقامات اسرائیلی هفته گذشته به شکلی بی‌سابقه اعلام کردند که در سال‌های اخیر صدها، و شاید هزاران بار به اهداف متعلق به جمهوری اسلامی یا حزب‌الله در سوریه حمله کرده‌اند.