در پی شلیک یک راکت از نوار غزه به سوی شهر اشکلون در جنوب اسرائیل، جنگنده‌های اسرائیلی اهداف تروریستی متعلق به حماس را در این باریکه هدف قرار دادند. حدود ساعت سه بامداد امروز آژیر خطر در بندر اشکلون به صدا درآمد. سامانه دفاعی گنبد آهنین موفق شد یک راکت که به سمت این منطقه شلیک شده بود را رهگیری و در آسمان نابود کند.

ساعتی بعد، چند فروند جنگنده و یک هلیکوپتر ارتش دفاعی اسرائیل، چندین هدف متعلق به حماس را در یک کمپ آموزش نظامی این گروه در شمال نوار غزه هدف قرار دادند. به گزارش رسانه‌های فلسطینی، این کمپ در نزدیکی “بیت لاهیا” در شمال نوار غزه قرار دارد. اگرچه مشخص نیست چه گروهی عامل پرتاب راکت به سوی اسرائیل بوده، اما اورشلیم می‌گوید حماس را به عنوان حاکم غزه مسؤول هر تجاوزی به خاک اسرائیل می‌داند.

راکت‌پرانی شب گذشته تنها ساعاتی پس از آن انجام شد که هلیکوپترهای اسرائیل به دو برج دیده‌بانی حماس در منطقه خان یونس در نوار غزه حمله کردند. این حمله در واکنش به ارسال یک بسته انفجاری از طریق اتصال آن به ده‌ها بادکنک از نوار غزه به خاک اسرائیل انجام شد.

روز گذشته، گروه‌های تروریستی از نوار غزه یک بمب را به ده‌ها بادکنک و یک ماکتِ پهپاد بسته و آن را به سوی اسرائیل فرستادند. این بمب در یک مزرعه هویج به زمین نشست و زمانی که یک روبات خنثی کننده بمب به آن نزدیک شد، منفجر شد. اگرچه مشخص نیست این بسته انفجاری توسط چه گروهی فرستاده شده بود، اما نام دانشگاه فنی غزه بر روی بدنه ماکت پهپاد دیده می‌شود. ارسال بمب‌های آتش‌زا و بسته‌ها انفجاری با متصل کردن آنها به بادکنک و بادبادک روش جدیدی است که گروه‌های تروریستی مستقر در نوار غزه در ماه‌های گذشته در پیش گرفته‌اند.

 

با خروج مرزبانان تشکیلات خودگردان فلسطینی از گذرگاه رفح که باریکه غزه را به مصر متصل می‌کند، این گذرگاه مرزی بسته شد. خروج مرزبانان تشکیلات خودگردان به دلیل تشدید اختلافات میان حماس و فتح انجام شده است. تا زمانی که مصر حضور مرزبانان جدید را که احتمالاً وابسته به حماس خواهند بود نپذیرد، این گذرگاه همچنان بسته خواهد ماند. گذرگاه رفح اصلی‌ترین مسیر عبور و مرور ساکنان نوار غزه به جهان خارج است.

تنش میان حماس و فتح در هفته‌های اخیر بالا گرفته و تا جایی پیش رفته که طرفین یکدیگر را به جاسوسی برای اسرائیل متهم کرده‌اند.