حماس اسرائیل را تهدید کرده که اگر پول اهدا شده از سوی قطر هر چه زودتر به نوار غزه ارسال نشود و محیط مجاز برای ماهیگیری ساکنان آن باریکه نیز گسترش نیابد، تنش با اسرائیل را تشدید خواهد کرد. بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی و عربی این تهدید از طریق میانجی‌های غربی و عربی به اسرائیل منتقل شده است.

بخش عبری صدای اسرائیل به نقل از منابعی از غزه گزارش داد که گروه تروریستی حماس از جمله تهدید کرده که اگر پانزده میلیون دلار اهدایی قطر فوراً به این باریکه ارسال نشود، تظاهرات خشونت‌آمیز موسوم به “راهپیمایی بازگشت” در منطقه حائل نوار غزه با اسرائیل، جمعه آینده گسترده‌تر خواهد بود. بر اساس این گزارش، مقامات حماس به میانجی‌ها گفته‌اند که نتانیاهو به ما می‌خندد و ما هم دست روی دست نخواهیم گذاشت.

پیشتر نیز روزنامه عرب‌زبان فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گزارش مشابهی منتشر کرده بود. انتظار می‌رود که سومین قسط از پول اهدایی قطرکه پیشتر انتقال آن به تعویق افتاده بود، امروز یا فردا به باریکه غزه منتقل شود.

همزمان، روزنامه عرب زبان العربی الجدید، چاپ لندن، در گزارشی مدعی شد که حماس و اسرائیل در حال مذاکرات فشرده برای تبادل زندانیان هستند. بر اساس این گزارش، اسرائیل قصد دارد که تبادل زندانیان تا پیش از انتخابات نهم آوریل انجام شود.

این در حالی است که یک سخنگوی حماس در گفت و گو با تلویزیون کانال سیزده اسرائیل، این گزارش را رد کرد. این سخنگو گفت که تبادل زندانیان در رأس خواسته‌های حماس است اما به ادعای او، اسرائیل علاقه‌ای به این موضوع ندارد.

گروه تروریستی حماس هم‌اکنون پیکرهای دو سرباز اسرائیلی را که در جنگ پنج سال پیش کشته شدند در اختیار دارد. همچنین، گفته می‌شود که دو شهروند اسرائیلی، که یکی از آنها از اعراب بدوی است، در اسارت حماس هستند. این دو تن خود وارد نوار غزه شده‌اند. حماس در برابر آزادی این افراد و انتقال پیکر دو سرباز اسرائیلی، خواهان آزاد شدن همه تروریست‌هایی است که در معامله برای آزادی گیلعاد شلیط آزاد شدند اما پس از اقدامات تروریستی، دوباره دستگیر شدند.