شماری از مقامات بلندپایه اسرائیل از تصمیم ایالات متحده مبنی بر بستن نمایندگی سازمان آزادی فلسطین در واشینگتن استقبال کردند. تشکیلات خودگردان فلسطینی اما تهدید کرده که هماهنگی اطلاعاتی-امنیتی با سی.آی.ای را به معلق خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل صبح امروز در نشست دولت گفت: اسرائیل تصمیم ایالات متحده مبنی بر بستن نمایندگی «ساف» را ارج می‌نهد. وی با اشاره به واکنش مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی به این تصمیم اظهار داشت: حملات به گفته او افسارگسیخته فلسطینی ها کمکی به پیشبرد صلح نخواهد کرد.

وزیر امنیت داخلی اسرائیل نیز به این تصمیم ایالات متحده واکنش نشان داد. گیلعاد اردان صبح امروز در گفتگو با رادیو اسرائیل اظهار داشت: خرسندی از اقدامات پرزیدنت ترامپ قابل درک است. و افزود: رهبر بزرگترین ابرقدرت جهان با این اقدام خود از دروغ فلسطینی ها پرده برداشت.

مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی اما از امکان تعلیق هماهنگی امنیتی با سی.آی.ای سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده سخن گفتند. یک مقام بلندپایه سازمان آزادی فلسطین شب گذشته اعلام کرد که رام الله در حال بررسی روابط با آمریکا و متوقف ساختن همه هماهنگی ها با واشینگتن، از جمله تعلیق روابط اطلاعاتی و امنیتی است. به گفته این مقام فلسطینی، با وجود قطع روابط سیاسی میان تشکیلات خودگردان و واشینگتن به دنبال انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم، روابط اطلاعاتی و امنیتی میان طرفین تا کنون برقرار بوده و آمریکا هر ساله دهها میلیون دلار به تشکیلات امنیتی فلسطینی منتقل میکند. این مقام فلسطینی مدعی شد که همکاری با ایالات متحده نه برای تشکیلات خودگردان که برای واشینگتن دارای اهمیت است.

به موجب تصمیم ایالات متحده، سازمان آزادی فلسطین باید تا دهم اکتبر، ماه میلادی آینده، نمایندگی خود را در واشینگتن تخلیه کند.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شب گذشته در یک نشست خبری گفت که این نمایندگی قرار بود برای پیشبرد مذاکرات صلح با اسرائیل اقدام کند. و افزود: فلسطینی ها برنامه صلح ایالات متحده را پیش از ارائه آن رد کردند و همچنان به اقدامات به گفته او خصمانه علیه اسرائیل و آمریکا ادامه میدهند.

وزارت خارجه ایالات متحده دو روز پیش در بیانیه ای اظهار داشت: تا زمانی که نمایندگی سازمان آزادی فلسطین در راستای پیشبرد صلح با اسرائیل گام برمیداشت به آن اجازه فعالیت دادیم ولی اخیرا هیچ اقدام قابل توجهی از سوی این سازمان برای پیشبرد صلح دیده نشده است.