نیروهای امنیتی اسرائیل به همراه سربازان ارتش دفاعی این کشور، سرانجام موفق شدند عاصم برغوثی را که متهم است در جریان یک تیراندازی تروریستی به سمت یک ایستگاه اتوبوس، دو سرباز اسرائیلی را کشته است، بازداشت کنند. این اقدام تروریستی حدود یک ماه پیش انجام شد و از آن زمان عاصم برغوثی فراری بود. نیروهای اسرائیلی سرانجام بامداد امروز او را در خانه یکی از هم‌دستانش در روستای ابو شُخیدیم در کرانه باختری رود اردن بازداشت کردند.

عاصم برغوثی متهم است که چهار روز پیش از این حمله مرگبار نیز، به همراه برادرش صالح در یک تیراندازی دیگر شرکت داشته است. در جریان آن تیراندازی، یک زن باردار اسرائیلی نیز زخمی شد. نوزاد این زن مدتی کوتاه پس از تولد درگذشت. صالح برغوثی سه روز بعد در جریان تبادل آتش با نیروهای اسرائیلی که قصد بازداشت کردن او را داشتند کشته شد.

به گفته شاباک، سازمان امنیت داخلی اسرائیل، عاصم برغوثی در زمان بازداشت در حال آماده شدن برای یک حمله تروریستی دیگر بوده است. مأموران از محل اختفای او یک قبضه مسلسل کلاش‌نیکف با چندین خشاب و نیز دوربین دید در شب کشف کرده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو و وزیر دفاع پیشین، آویگدور لیبرمن از دستگیر شدن این تروریست فلسطینی ابراز خرسندی کردند. نتانیاهو در پیامی، شاباک و همچنین نیروهای ویژه پلیس و ارتش اسرائیل را ستود و افزود: «بازوی افراشته اسرائیل به کسانی که به اسرائیل و شهروندان آن آسیب برسانند رسیده و آنها را به چنگال عدالت می‌سپارد.»

خانواده برغوثی تاریخچه‌ای طولانی در زمینه فعالیت در سازمان تروریستی حماس دارند. شمار بالایی از اعضای این خانواده تا کنون به دلیل نقش داشتن در حملات تروریستی کشته و یا زندانی شده‌اند.

وزارت دادگستری و پلیس اسرائیل اتهام بنیامین نتانیاهو را رد کردند که روش رسیدگی به پرونده‌های اتهامی علیه خود را نادرست خوانده بود. نخست‌وزیر اسرائیل، شب گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی، گفت که او خواهان آن شده بود که با فردی که در این پرونده‌ها علیه او شهادت داده روبرو شود، اما با این درخواست موافقت نشد. به گفته نخست‌وزیر اسرائیل، همچنین شهادت برخی از شاهدان در این پرونده‌ها منظور نشده است.

در واکنش، سخنگوی وزارت دادگستری اسرائیل بیانیه‌ای صادر کرد و ضمن دفاع از روند تحقیق در این پرونده‌ها، نوشت برای مأموران اجرای قانون، به ویژه در این مرحله از تحقیقات، مناسب نیست که درباره پرونده در رسانه‌ها صحبت کنند. یک مقام ارشد پلیس اسرائیل نیز با تأکید بر اینکه پرونده‌ها علیه نخست‌وزیر مربوط به فعالیت‌هایی است که سال‌ها ادامه داشته، گفت موضوع روبرو کردن مظنون با شاهدان در چنین پرونده‌هایی موضوعیت ندارد.

سه پرونده مالی علیه بنیامین نتانیاهو از حدود سه سال پیش توسط پلیس اسرائیل گشوده شده است. در هفته‌های اخیر گفته شده که احتمال دارد دادستان کل اسرائیل تا پیش از انتخابات سراسری در این کشور جلسه استماع پرونده‌ها را تشکیل داده و در زمینه صدور یا عدم صدور ادعانامه علیه نخست‌وزیر تصمیم‌گیری کند. بنیامین نتانیاهو همه اتهامات علیه خود را رد می‌کند.