وزیر همکاری‌های منطقه‌ای اسرائیلبه تلاش کسانی که در تجمع سالانه یادبود قتل ییستحاک رابین، نخست وزیر فقید قصد اخلال در سخنرانی او داشتند واکنش نشان داد و آن را رقت‌انگیز تلقی کرد.

تصاحی هنگبی صبح امروز در مصاحبه با رادیو اسرائیل گفت برایش مهم بود در تجمع شب گذشته شرکت کند، چرا که قصد داشت به آنچه تمایل قلدرمآبانه برای ساکت کردن نماینده راستگرایان نامید واکنش نشان داده و آن را خنثی کند.

با فرا رسیدن بیست و سومین سالگرد قتل ییستحاک رابین بر اساس تقویم میلادی، هزاران تن از شهروندان اسرائیل شب گذشته با تجمع در محل قتل در تل‌ آویو، یاد او را گرامی داشتند. برگزارکنندگان این تجمع که تا کنون علاقه‌ای به حضور سیاستمداران در آن نداشتند، این بار از شماری از اعضای احزاب سیاسی اسرائیل دعوت کرده بودند که در آن شرکت کنند. در تجمع یادبود شب گذشته، تصاحی هنگبی، عضو لیکود، تصیپی لیونی و آوی گبای، اعضای حزب همخنه هتصیونی «اردوی صیونیستی» و یائیر لپید، رهبر حزب «یش عاتید» سخنرانی کردند.

بسیاری از چپ‌گرایان اسرائیل بر این باورند که اظهارات مقامات راست‌گرای اسرائیل در اعتراض به امضای پیمان اسلو در سال هزار و نهصد و نود و سه میلادی میان دولت اسرائیل و سازمان آزادی فلسطین به رهبری یاسر عرفات موجب قتل ییتسحاک رابین در چهارم نوامبر سه سال بعد شد.

آقای هنگبی در واکنش به این اتهام، اعتراض به قرارداد اسلو را مبارزه سیاسی مشروع، مهم و عادلانه توصیف کرد. و افزود: بنیامین نتانیاهو که آن زمان رهبر اپوزیسیون پارلمانی بود به شدت با خائن خواندن ییستحاک رابین مخالفت میکرد و میگفت او اشتباه میکند ولی خائن نیست. وزیر همکاری های منطقه ای اسرائیل خاطرنشان ساخت که اگر سال آینده نیز از او برای شرکت در تجمع یادبود دعوت شود، او این دعوت را خواهد پذیرفت.

از سوی دیگر اما، رهبر اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل میگوید سخنان تحریک برانگیر نخست وزیر اسرائیل علیه مخالفان سیاسی‌اش همچنان ادامه دارد.

تصیپی لیونی صبح امروز در مصاحبه با رادیو اسرائیل ضمن نکوهش اخلال در سخنان شب گذشته آقای هنگبی، رقیب سیاسی خود، گفت این سخنان تحریک برانگیز همچنان ادامه دارد. و افزود: هنگامی که نخست وزیر به نهادهای طرفدار صلح حمله میکند، هنگامی که میگوید چپ‌گرایان داعش را به اورشلیم می‌آورند و هنگامی که مرا خطری برای اسرائیل تلقی میکند، وظیفه دارم به آن واکنش نشان دهم.

خانم لیونی در ادامه اظهار داشت: به هیچ وجه قصد لاپوشانی اختلاف نظرها را ندارم. هم اکنون مبارزه بر سر آینده اسرائیل در جریان است. اگر به من بگویند دهانم را برای رسیدن به اتحاد ببندم این کار را نخواهم کرد ولی حتما باید به دیگران امکان داد دیدگاه‌های خود را بیان کنند.