نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو شامگاه شنبه راهی کشور آفریقایی چاد خواهد شد تا مقدمات را برای از سر گیری روابط دو کشور آماده کند. این نخستین سفر نخست‌وزیر اسرائیل به چاد خواهد بود. این کشور با اکثریت مسلمان، حدود پنجاه سال پیش روابط خود با اسرائیل را قطع کرد. بر اساس گزارش‌ها، آقای نتانیاهو تنها چند ساعت در این کشور آفریقایی توقف خواهد داشت و پس از دیدار با رییس جمهوری چاد، به اورشلیم باز خواهد گشت.

حدود دو ماه پیش، رییس جمهوری چاد، ادریس دِبی، در سفری ناگهانی به اسرائیل، با بنیامین نتانیاهو دیدار و اعلام کرد که قصد دارد روابط سیاسی دو کشور را از نو برقرار سازد. آقای دبی سه روز در اسرائیل بود و در پایان آن سفر، نخست‌وزیر اسرائیل وعده داد که به زودی برای بازدید به چاد سفر کند.

رییس جمهوری چاد در سفر دو ماه پیش خود به اورشلیم، ضمن تأکید بر اینکه روابط دو کشور در دهه‌های گذشته، به شکل مخفی ادامه داشته است، گفت که حال او می‌خواهد روابط را به صورت کامل و دیپلماتیک درآورد. ادریس دِبی همچنین تأکید کرد که از سر گیری روابط سیاسی با اسرائیل موجب آن نخواهد شد که چاد به فلسطینی‌ها پشت کند. به گفته رییس جمهوری چاد، این کشور همچنان حامی روند صلح خاورمیانه خواهد بود.

نخست‌وزیر اسرائیل در سال‌های اخیر تلاش بسیاری کرده که روابط این کشور را با ملت‌های آفریقایی بهبود ببخشد. در همین راستا آقای نتانیاهو در دو سال گذشته چندین سفر به کشورهای آفریقایی داشته و با بسیاری از رهبران آفریقایی نیز در مجامع بین‌المللی دیدار کرده است. اورشلیم می‌گوید با نزدیک شدن به کشورهای آفریقایی می‌کوشد اکثریت دائمی آراء مخالف اسرائیل را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از میان ببرد.