نخست وزیر اسرائیل میگوید به زودی با رئیس جمهوری روسیه دیدار کرده و در زمینه ادامه هماهنگی امنیتی میان دو کشور در سوریه با او گفتگو خواهد کرد.

این نخستین دیدار رهبران دو کشور پس از سرنگون شدن چندی پیش هواپیمای اطلاعاتی روسی توسط ضدهوایی سوریه است که به کشته شدن پانزده خدمه آن انجامید.

وزارت دفاع روسیه با مسؤول شناختن نیروی هوایی اسرائیل در این حادثه اعلام کرد که چهار سامانه موشکی ای-۳۰۰ به دولت روسیه تحویل میدهد و چندی پیش از تکمیل شدن انتقال این سامانه ها با تجیزات مربوط به آن خبر داد.

آقای نتانیاهو در آغاز نشست هفتگی دولت بار دیگر اظهار داشت: اسرائیل همواره برای جلوگیری از استقرار نظامی حکومت ایران در سوریه و جلوگیری از انتقال سلاح های مرگبار به حزب الله لبنان اقدام خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل نزدیک ده روز پیش پس از دیدار با پرزیدنت دونالد ترامپ در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که حادثه سرنگون شدن هواپیمای روسی میتواند پیامدهای گسترده و ناگواری در پی داشته باشد.

در این میان، وبسایت خبری تی وی زوِزدا، متعلق به وزارت دفاع روسیه در گزارشی تصاویر تازه ای از انتقال سامانه های اس-۳۰۰ به سوریه منتشر کرد. در این گزارش همچنین آمده است: ایالات متحده و اسرائیل باید به شرایط تازه در سوریه عادت کنند. آسمان این کشور هم اکنون تحت پوشش سامانه های دفاعی است و کسی که قوانین بین‌المللی را نقض میکند باید خود را به واقعیت های تازه وفق دهد.

مقامات امنیتی اسرائیل پیشتر از امکان انتقال سامانه های اس-۳۰۰ به دولت سوریه ابراز نگرانی کرده بودند.