نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو ضمن استقبال از خرید سامانه دفاع موشکی اسرائیلی “گنبد آهنین” از سوی ایالات متحده، به دشمنان این کشور هشدار داد که “مشت آهنین” اسرائیل را آزمایش نکنند. شب گذشته اعلام شد که قرارداد خرید سامانه دفاعی گنبد آهنین میان وزارتخانه‌های دفاع اسرائیل و ایالات متحده نهایی شده است. پنتاگون قصد دارد از این سامانه برای دفاع از نیروهای خود در کشورهای مختلف استفاده کند.

سامانه گنبد آهنین که توسط صنایع رافائل در اسرائیل طراحی و ساخته شده، قابلیت دفاع در برابر راکت‌هایی با برد کوتاه را دارد. رادارهای این سامانه با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته، فوراً پس از شلیک راکت، محل اصابت آن را پیش‌بینی کرده و در صورتی که تشخیص دهند این محل مسکونی یا نظامی است، با شلیک دو موشک، راکت را در آسمان رهگیری و نابود می‌کنند. در جریان نبردهای سال‌های اخیر اسرائیل با سازمان‌های تروریستی مستقر در نوار غزه، گنبد آهنین توانسته است نزدیک به نود درصد از راکت‌هایی را که هدف گرفته نابود کند.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که در حال حاضر سامانه گنبد آهنین را برای رفع نیازهای فوری خود خریداری می‌کند. به گفته سخنگوی ارتش ایالات متحده، پاتریک سیبر، پنتاگون همه گزینه‌ها را برای افزایش بلندمدت توان دفاعی خود در این زمینه بررسی می‌کند.

در پی اعلام این خبر، بنیامین نتانیاهو که همزمان با نخست‌وزیری پست وزارت دفاع را نیز بر عهده دارد، این معامله را “دستآوردی عظیم” برای اسرائیل توصیف کرد که شاهدی دیگر بر “روابط در حال تقویت” اسرائیل و ایالات متحده و “جایگاه رو به صعود” اورشلیم در عرصه جهانی است. آقای نتانیاهو در ادامه بیانیه‌ای که در این زمینه صادر کرد نوشت: «اسرائیل دارای گنبد آهنین و مشت آهنین است.» او سپس هشدار داده و افزود: «سیستم‌های ما قادر به مقابله با هر تهدیدی هستند، هم در حوزه دفاعی و هم تهاجمی. به دشمنان توصیه می‌کنیم که ما را امتحان نکنند.»

سامانه گنبد آهنین علاوه بر توانایی بالا در شناسایی و رهگیری راکت‌ها و موشک‌های دشمن، سیستمی است که می‌تواند در همه شرایط آب و هوایی نیز کار کرده و به راحتی هم جابجا شود. این موضوع موجب می‌شود که نیروهای دشمن نتوانند مکان آن را به راحتی تشخیص داده و آن را هدف قرار دهند. همچنین، بر خلاف سامانه‌های مشابه نروژی و آمریکایی، گنبد آهنین امتحان خود را در شرایط جنگی پس داده است.

در پی راکت‌پرانی از نوار غزه به سوی اسرائیل، ارتش اسرائیل به اهداف حماس در آن باریکه حمله کرد. شب گذشته دو راکت از نوار غزه به سمت اسرائیل شلیک شد. یکی از این راکت‌ها در باریکه غزه به زمین اصابت کرد و راکت دوم نیز در یک محوطه باز در جنوب اسرائیل به زمین خورد که تلفات یا خساراتی بر جای نگذاشت. در پی این رخداد، تانک‌های اسرائیلی به یک پست دیده‌بانی حماس در نوار غزه شلیک کردند.

بر اساس گزارش‌ها، نخستین راکتی که دیروز شلیک شد و در خود باریکه غزه به زمین اصابت کرد، توسط یک گروه تروریستی سلفی به نام لوا التوحید شلیک شده بود. راکت دوم نیز که در یک محوطه باز در اسرائیل به زمین خورد، توسط سازمان تروریستی جهاد اسلامی، وابسته به جمهوری اسلامی ایران شلیک شده بود. به گفته منابع فلسطینی، جهاد اسلامی این راکت را در واکنش به مرگ یکی از تروریست‌های خود که در اسرائیل زندانی بود شلیک کرده است. اسرائیل می‌گوید حماس را به عنوان حاکم غزه مسؤول شلیک هر گونه راکت به سوی اسرائیل می‌داند.