بنیامین نتانیاهو میگوید بلندی های گولان همواره تحت حاکمیت اسرائیل باقی خواهد ماند، چرا که در غیر این صورت، جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان در سواحل کینرت (دریاچه گالیل) در شمال کشور مستقر خواهند شد.

نخست وزیر اسرائیل، این سخنان را شب گذشته در مراسم گشایش یک کنیسا (نیایشگاه یهودیان) در بلندی های گولان بیان داشت. آقای نتانیاهو همچنین اظهار داشت که موضوع ادامه حاکمیت بر بلندی های گولان خود در دیدار نزدیک خود با رئیس جمهوری روسیه مطرح خواهد کرد. و افزود: میدانم که پرزیدنت پوتین نیز تعهد من بر حفاظت از امنیت اسرائیل و اهمینی را که برای بلندی های گولان قائلیم درک میکند. نخست وزیر اسرائیل در سخنان شب گذشته خود بار دیگر از «تلاش قاطع» برای جلوگیری از استقرار نظامی جمهوری اسلامی در سوریه و جلوگیری از انتقال تسلیحات از سوی تهران به حزب الله لبنان سخن گفت.

این اظهارات آقای نتانیاهو در حالی است که بنا بر ادعای رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، اسرائیل به دنبال انتقال سامانه های موشکی ای-۳۰۰ از اسرائیل به سوریه قادر به انجام اقدام به گفته او جدی نخواهد بود.

علی لاریجانی که به منظور شرکت در اجلاس سران پارلمانی کشورهای اوراسیا به آنتالیای ترکیه سفر کرده به «راشیا تودی» (روسیه امروز) گفت که تهران و مسکو در زمینه سوریه اتفاق نظر کامل دارند. وی مدعی شد که اسرائیل هواپیمای اطلاعاتی روسی بر فراز آسمان لاذقیه در سوریه را سرنگون کرده و افزود: روسیه حق دارد برای دفاع از منافع خود، سامانه های موشکی ای-۳۰۰ را در سوریه مستقر کند.

در این میان، یک منبع نظامی-دیپلماتیک روسی به تاس، خبرگزاری دولتی روسیه گفت که این کشور سه آتشبار موشکی اس-۳۰۰ به دولت سوریه تحویل داده و پولی بابت این امر دریافت نکرده است. به گفته این منبع، هر سامانه موشکی اس-۳۰۰ شامل هشت سکوی متحرک پرتاب و صد موشک رهگیر است. وزارت خارجه روسیه پیشتر از انتقال چهار سامانه موشکی به سوریه خبر داده بود و برخی منابع خبری گفته بودند که مسکو در ازای تحویل این سامانه ها یک میلیارد دلار از دمشق دریافت کرده است.