نخست وزیر اسرائیل میگوید کشف تونل های تهاجمی حزب الله لبنان در شمال کشور بخشی از کارزار نظامی و دیپلماتیک برای اعمال تحریم های اقتصادی علیه این سازمان تروریستی و افزایش تحریم ها علیه رژیم ایران است. همزمان، سردبیر یک نشریه لبنانی نزدیک به حزب الله مدعی شد که تخریب تونلها دروازه ورود به فلسطین به گفته او را مسدود نخواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو صبح امروز در همایش سفیران اسرائیل در اورشلیم اظهار داشت: کشف تونلها در شمال کشور بخشی از تلاشی نه تنها نظامی که کارزاری دیپلماتیک برای اعمال تحریم های اقتصادی علیه سازمان تروریستی حزب الله است. وی افزود: بر روی تک تک کشورها کار میکنیم تا تحریمها علیه جمهوری اسلامی نیز افزایش یابد و آثار این تلاش در روزهای آینده در شورای امنیت سازمان ملل متحد نمایان خواهد شد.

از سوی دیگر اما، ابراهیم الامین، سردبیر روزنامه الاخبار، نزدیک به حزب الله لبنان، امروز در مقاله ای در نشریه مدعی شد که تخریب تونل های تهاجمی حزب الله توسط اسرائیل دروازه ورود به فلسطین به گفته او را مسدود نخواهد کرد.

ابراهیم الامین در مقاله خود مدعی شد که اسرائیل میداند که هیچ مانع طبیعی یا انسانی از ورود دهها جنگجو به گفته او به قلب الجلیل (گالیل) جلوگیری نخواهد کرد.

ارتش دفاعی اسرائیل، بامداد سه شنبه، عملیاتی را با عنوان “سپر شمالی” در مرز این کشور با لبنان آغاز کرده که هدف آن تخریب تونل‌های تهاجمی حزب‌الله است. مقامات اسرائیلی می‌گویند که این تونل‌ها ده‌ها متر درون خاک اسرائیل ادامه دارند. به گفته ارتش اسرائیل، حزب‌الله قصد داشت از این تونل‌ها در نبرد بعدی با اسرائیل به منظور اشغال بخش‌هایی از منطقه جلیل استفاده کند. به گفته مقامات اسرائیلی، یکی از اهداف از جمله این بوده که ارتباط شهر مرزی متولا را با باقی کشور قطع کرده و ساکنان آن را به گروگان بگیرد. سپاه حافظ صلح سازمان ملل در مرز لبنان و اسرائیل، یونیفیل، روز پنجشنبه وجود این تونل‌ها را تأیید کرد.