توصیه پلیس اسرائیل مبنی بر وجود مدارک کافی برای صدور کیفرخواست علیه نخست‌وزیر اسرائیل و همسرش در پرونده موسوم به چهار هزار با واکنش شدید بنیامین نتانیاهو و اعضای حزب لیکود روبرو شد.

پلیس اسرائیل روز گذشته توصیه کرد که علیه بنیامین نتانیاهو و همسرش سارا به اتهام رشوه‌خواری، تقلب و خیانت در امانت کیفرخواست صادر شود. نخست‌وزیر اسرائیل و همسرش مظنون‌اند که در ازای تلاش برای اعطای تسهیلات به مالک بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی کشور از او خواسته‌اند در وبسایت خبری متعلق به خود، والا نیوز، اخبار مثبت درباره‌شان منتشر کند. بر اساس توصیه پلیس، شائول آلوویچ این درخواست آقا و خانم نتانیاهو را عملی کرده است.

در واکنش به این توصیه، بنیامین نتانیاهو شب گذشته در مراسم روشن کردن شمع نخستین شب از عید حنوکا در هتل کفار مکابیا در تل‌آویو، اتهامات علیه خود و همسرش را “سناریوی از پیش طراحی شده” خواند. نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «اینکه توصیه پلیس در آخرین روز از فعالیت رییس پلیس کنونی منتشر می‌شود، آنچه من از روز نخست گفتم را ثابت می‌کند؛ ثابت می‌کند که این یک سناریوی از پیش طراحی شده است.»

اشاره آقای نتانیاهو به این موضوع است که روز گذشته آخرین روز از فعالیت رونی الشیخ، رییس پلیس اسرائیل بود. آقای الشیخ در سه سال گذشته روابط پر تنشی با نخست‌وزیر اسرائیل داشت و به گفته ناظران، به همین دلیل دوره فرماندهی او تمدید نشد. در چارچوب همین روابط پر تنش، بنیامین نتانیاهو در اظهارات شب گذشته خود به طور غیر مستقیم از رییس پلیس اسرائیل انتقاد کرد و گفت: «نمی‌دانم چه کسی جایگزین او خواهد شد؛ اما مطمئنم که هر کسی که باشد، برای نوسازی و کسب اعتبار دوباره کاری سخت در پیش خواهد داشت.»

علاوه بر این پرونده، نام بنیامین نتانیاهو در حال حاضر در دو پرونده دیگر نیز به عنوان مظنون مطرح است.

نخست‌وزیر اسرائیل در اظهارات دیشب خود همه این پرونده‌ها را “تعقیب توهمات” یا “شکار جادوگر” نامید. او همچنین پیشنهاد روز گذشته پلیس را هدیه عید حنوکا به خود و خانواده‌اش توصیف کرد.

بنیامین نتانیاهو از آغاز اتهامات وارده به خود در پرونده موسوم به چهار هزار را رد کرده است. به گفته آقای نتانیاهو، نه تنها شائول آلوویچ در دوره وزارت او در وزارت ارتباطات چیزی دریافت نکرده، بلکه ضرر هم دیده است. نخست‌وزیر اسرائیل موضوع تغییر در مقررات مخابراتی را که موجب سقوط قیمت اینترنت و در نتیجه پایین آمدن سود کمپانی بزک شد یکی از موارد ضرر دیدن شائول آلوویچ از دولت خود خوانده است.

نتانیاهو همچنین وبسایت خبری والانیوز را “تارنمایی چپگرا” خوانده که به گفته او، همواره اخبار منفی درباره او منتشر کرده است. این در حالی است که بر اساس بیانیه پلیس، نخست‌وزیر اسرائیل و همسرش سارا، گاه به صورت روزانه با مسؤولان این تارنما در تماس بوده و در محتوای منتشر شده توسط آن دخالت می‌کردند.

علاوه بر آقای نتانیاهو، داوید امسالم، رییس ائتلاف حاکم در کنست، پارلمان اسرائیل نیز به شدت از این توصیه پلیس انتقاد کرد. امسالم در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اسرائیلی خاداشوت، این توصیه را “شیطانی” خواند و رییس پلیس را متهم کرد که کوشیده از طریق اتاق‌های بازجویی، به گفته او، علیه نخست‌وزیر کودتا کند. این نماینده ارشد حزب لیکود مدعی شد که در این پرونده، نخست هدف را که نخست‌وزیر بود مشخص کردند و سپس به دنبال راهی برای ضربه زدن به او گشتند.

از سوی دیگر اما اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل خواهان استعفای بنیامین نتانیاهو شده است. تصیپی لیونی، رهبر اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل روز گذشته ضمن درخواست برگزاری انتخابات پارلمانی، در توییتی نوشت: «زمان آن رسیده که مردم اسرائیل، چه کسانی که آقای نتانیاهو را دوست دارند، و چه کسانی که او را دوست ندارند با او خداحافظی کنند.»

مدارک موجود در هر سه پرونده‌ای که در حال حاضر علیه نخست‌وزیر اسرائیل وجود دارد حال به دادستانی کل و مشاور حقوقی نخست‌وزیر ارائه می‌شود. آقای اویخای مندلبلیت پس از بررسی، تصمیم خواهد گرفت که آیا باید علیه بنیامین نتانیاهو دادخواست صادر شود یا خیر؟ آقای مندلبلیت امروز در کنست گفت که توصیه پلیس نظر نهایی دستگاه قضایی نیست و پس از بررسی کامل پرونده ارسال شده از سوی پلیس، در این زمینه که آیا باید دادخواستی صادر شود یا خبر تصمیم‌گیری خواهد شد.