معاون وزیر خارجه روسیه، سرگئی ریابکوف می‌گوید که این کشور متحد جمهوری اسلامی در سوریه نیست. آقای ریابکوف این سخنان را در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان بیان کرد. در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه و جمهوری اسلامی ایران در سوریه متحد یکدیگر هستند، معاون وزیر خارجه روسیه این موضوع را رد کرد و افزود که مسکو تحت هیچ شرایطی اهمیت حفظ امنیت اسرائیل را نادیده نمی‌گیرد.

همزمان، یوآو گالانت، وزیر مهاجرت اسرائیل و ژنرال پیشین ارتش، می‌گوید که اورشلیم برای بیرون انداختن جمهوری اسلامی از سوریه برنامه دارد. این وزیر اسرائیلی روز گذشته گفت که روسیه نیز در این زمینه با اسرائیل هماهنگ بوده و با این برنامه موافقت کرده است. یوآو گالانت گفت که روسیه تنها تا زمانی که با شبه‌نظامیان در سوریه می‌جنگد به حزب‌الله و جمهوری اسلامی نیاز دارد و پس از آن، خواهان اخراج این نیروها از سوریه است.

پیشتر، یک نماینده ارشد مجلس شورای اسلامی گفته بود که سامانه‌های دفاع هوایی اس. ۳۰۰ روسی در خاک سوریه، در زمان حملات اسرائیل به اهداف سپاه پاسداران خاموش می‌شوند. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی عصر پنجشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت: «در این بین، نقدی جدی به روسیه وجود دارد، که در زمان حملات رژیم صهیونیستی سامانه پدافند هوایی اس. ۳۰۰ خود را غیر فعال می‌کند.» فلاحت‌پیشه در ادامه افزود: «به نظر می‌رسد نوعی هماهنگی بین حملات رژیم صهیونیستی و پدافند هوایی روسیه که در سوریه مستقر است، وجود داشته باشد.»

اسرائیل و روسیه از مدت‌ها پیش یک خط تلفن مستقیم میان دو کشور برقرار کرده‌اند که با استفاده از آن، عملیات نظامی خود در سوریه را همآهنگ می‌کنند. این خط بدین منظور برقرار شده که عملیات اسرائیل در خاک سوریه به برخورد میان نیروهای اسرائیلی و روسی منجر نشود.

در این میان، نشریه آمریکایی فورن پالیسی می‌گوید که ایالات متحده قصد دارد شماری از نیروهای نظامی خود را در سوریه نگاه دارد. به نوشته این نشریه، مقامات آمریکایی در حال بررسی حفظ شماری از سربازان خود در اردوگاه “تنف” هستند. فورن پالیسی نوشت که این بررسی در پی درخواست اسرائیل و به منظور مقابله با جمهوری اسلامی انجام می‌شود.

موقعیت اردوگاه تنف در نزدیکی مرز سوریه با عراق از این جهت اهمیت دارد که حضور نیروهای آمریکایی در آن، می‌تواند مسیر زمینی جمهوری اسلامی به سوی سوریه و لبنان را مسدود کند.

رییس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ ماه گذشته اعلام کرد که حدود دو هزار نیروی آمریکایی را از سوریه خارج خواهد کرد. این موضوع با اعتراض شدید از سوی هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در ایالات متحده روبرو شد.

مقامات دولتی در مصر بر این باورند که جمهوری اسلامی می‌کوشد گروه‌های تروریستی فلسطینی مستقر در نوار غزه را تحریک کند که جنگی دیگر با اسرائیل را آغاز کنند. بر اساس گزارش‌ها، دولت قاهره که به شدت از دخالت حکومت ایران در نوار غزه عصبانی است، به دو گروه حماس و جهاد اسلامی هشدار داده که نوار غزه را وارد یک جنگ دیگر نکنند.

بر اساس گزارش‌ها، مصری‌ها همچنین از افزایش نفوذ قطر در باریکه غزه عصبانی هستند. هفته گذشته یکی دیگر از اقساط کمک مالی قطر به نوار غزه منتقل شد. مبلغ منتقل شده پانزده میلیون دلار بود. حماس نخست به دلیل آنکه اسرائیل انتقال این مبلغ را به تأخیر انداخته بود از پذیرش آن خودداری کرد اما نهایتاً آن را پذیرفت.