مقامات فلسطینی از اظهارات روز گذشته بنی گنتس، اصلی‌ترین رقیب بنیامین نتانیاهو در انتخابات پیش روی اسرائیل استقبال کردند. آقای گنتس در مصاحبه‌ای با روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت که روز گذشته منتشر شد، گفت که اسرائیل نباید بر ملل دیگر حکمرانی کند و تلویحاً از تخلیه آبادی‌های اسرائیلی‌نشین در کرانه باختری رود اردن حمایت کرد.

در واکنش، نبیل ابوردینه، از سخنگویان تشکیلات خودگردان فلسطینی از گفته‌های آقای گنتس تقدیر کرد و گفت این سخنان گامی در مسیر صحیح هستند. ابوردینه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: «اگر گنتس در انتخابات پیروز شود و بر سر حرف خود بماند، این سخنانش دلگرم‌کننده هستند.»

بنی گنتس، رهبر حزب تازه تأسیس “اقتدار برای اسرائیل”، در مصاحبه‌ دیروز خود تأکید کرد که اسرائیل به دنبال این نیست که بر ملل دیگر حکمرانی کند. او خروج اسرائیل از نوار غزه در سال دو هزار و پنج را اقدامی قانونی خواند و گفت که این کشور باید از خروج از غزه درس گرفته و آن را در موارد دیگر پیاده کند.

این اظهارات با واکنش‌هایی، به ویژه در میان سیاستمداران راستگرا در اسرائیل روبرو شد. از جمله بنیامین نتانیاهو شب گذشته مدعی شد که آقای گنتس وعده داده که آبادی‌های اسرائیلی‌نشین در کرانه باختری را، مانند آبادی‌های اسرائیلی‌نشین در نوار غزه، تخلیه کند. نخست‌وزیر اسرائیل گفت که محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای بنی گنتس آرزوی موفقیت کرده است.

در واکنش، بنی گنتس، با اشاره به اینکه نتانیاهو در سال دو هزار و پنج به تخلیه آبادی‌های اسرائیلی نشین در نوار غزه رأی موافق داده بود، گفت این تو بودی که یهودیان را اخراج کردی. رییس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل سپس به موضوع انتقال ده‌ها میلیون دلار اهدایی قطر به نوار غزه اشاره کرد و خطاب به نتانیاهو گفت: «دوره تو تمام شده است و ما به پیش می‌رویم.»

در واکنش به سخنان بنیامین نتانیاهو، محمد المدنی، از بلندپایگان فتح نیز امروز گفت که فلسطینیان در انتخابات اسرائیل دخالت نمی‌کنند. المدنی که در جریان کنفرانسی موسوم به “انجمن فلسطینی برای آزادی و صلح” صحبت می‌کرد، گفت که فلسطینیان خواهان آن هستند که شاهد انتخاب حاکمانی از سوی مردم اسرائیل باشند که به سوی راه حل دو کشور برای دو ملت گام بردارند و نه حاکمانی به توصیف او “تندرو” که منطقه را به جنگ بکشانند.

انتخابات پارلمانی اسرائیل قرار است روز نهم ماه آوریل، بیستم فروردین ماه برگزار شود. بر اساس نظرسنجی‌ها، در حال حاضر بنی گنتس، رییس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل نزدیک‌ترین رقیب بنیامین نتانیاهو برای بر عهده گرفتن پست نخست‌وزیری است. بنی گنتس ماه گذشته حزب “اقتدار برای اسرائیل” را تأسیس کرد و محبوبیت او هفته گذشته، پس از آنکه نخستین سخنرانی مطبوعاتی‌اش را ایراد کرد، به شدت بالا رفت.

ایالات متحده جلوی ارائه پیش‌نویس بیانیه‌ای را از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد گرفت که عدم تمدید مجوز فعالیت یک گروه بین‌المللی در شهر حبرون را محکوم می‌کرد. این پیش‌نویس از سوی کویت و اندونزی تهیه شده بود.

دفتر بنیامین نتانیاهو چند روز پیش با صدور بیانیه‌ای، گروه موسوم به “حضور بین‌المللی موقت در حبرون” را متهم کرد که علیه اسرائیل عمل می‌کنند و گفت که اجازه حضور این گروه در حبرون دیگر تمدید نخواهد شد. “حضور بین‌المللی موقت در حبرون” گروهی متشکل از شماری فعال اروپایی و ترکیه‌ای است که در پی مذاکرات اسلو، با توافق اسرائیل و فلسطینیان تشکیل شد. وظیفه این گروه این است که اوضاع در حبرون را زیر نظر داشته و در صورت نقض قوانین جهانی حقوق بشر، آنها را گزارش کند.

در سال‌های اخیر برخی سیاستمداران راستگرا در اسرائیل این گروه را متهم کرده‌اند که عملاً علیه یهودیان ساکن کرانه باختری اقدام می‌کند. گزارش اخیر پلیس اسرائیل نیز می‌گوید که “حضور بین‌المللی موقت در حبرون” مواضع ضداسرائیلی داشته و اعضای آن در مواردی مانع فعالیت پلیس و ارتش اسرائیل می‌شوند. همچنین، این گزارش فلسطینیان را متهم می‌کند که از وابستگی‌های سیاسی این گروه، به منظور شکایت‌های بی‌اساس علیه پلیس و ارتش اسرائیل سوء استفاده می‌کنند.