مقامات بلندپایه یکی از احزاب ائتلاف دولتی اسرائیل میگویند خواهان. تغییر قانون دولت-ملت نخواهند شد.

در حالی که برخی از رهبران جامعه دروزیان اسرائیل از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر خواستند قانون دولت-ملت را تغییر دهد، شماری از اعضای حزب «کولانو» (همه ما) به رهبری مشه کحلون وزیر دارایی امروز (دوشنبه) به بخش خبری بنگاه رادیو تلویزیون اسرائیل گفتند که خواهان چنین امری نخواهند شد. این افراد که نامشان برده نشده، اظهار داشتند که به قوانین دیگری که برای بهبود وضعیت دروزیان به آنها پیشنهاد شده بسنده خواهند کرد. و افزودند: خواهان تغییر قانون دولت-ملت نخواهیم شد، چرا که مهم نتیجه نهایی بهبود رویکرد در قبال دروزیان است.

این در حالی است که مشه کحلون، که خود و حزبش به این قانون رای مثبت داده بودند، چندی پیش اظهار داشته بود که این قانون به گفته او با شتاب تنظیم شده و باید اصلاح شود. وی چندی بعد اظهار داشت که قانون دولت-ملت یک قانون به گفته او عالی است.

در این میان، آوی دیختر، رئیس کمیسیون امور خارجی و امنیتی کنست، پارلمان اسرائیل و از طراحان قانون دولت-ملت، روز گذشته در گفتگو با رادیو اسرائیل گفته بود که حتی در طومار استقلال اسرائیل تنها ملت یهود دارای حق تعیین سرنوشت خود در کشور است. آقای دیختر در این گفتگو اظهار داشته بود که در طومار استقلال اسرائیل به وضوح آمده است که در کشور، همه شهروندان از حقوق اجتماعی و سیاسی برابر برخوردارند. به گفته این عضو لیکود، حزب حاکم، قانون دولت-ملت همچنین کاملا در تناسب با نظر مردم اسرائیل تنظیم شده است و نظرسنجی ها در رسانه های اسرائیل که رویکردی خصمانه با این قانون اتخاد کرده اند نشان میدهد که بیش از شصت درصد از مردم از آن حمایت میکنند.