همزمان با آغاز عملیات ارتش اسرائیل در مرزهای شمالی این کشور، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر بار دیگر هشدار داد که هر کسی که بخواهد علیه اسرائیل اقدام کند، بهای سنگینی خواهد پرداخت. هیئت دولت اسرائیل قرار است ساعت هفت و پانزده دقیقه امشب نشستی ویژه داشته باشد و در آن وزرا از شرایط عملیاتی در مرز با لبنان مطلع شوند.

ارتش دفاعی اسرائیل عملیاتی با عنوان “سپر شمالی” را در مرز این کشور با لبنان آغاز کرده که هدف آن تخریب تونل‌های تهاجمی حزب‌الله است. در حالی که حزب‌الله تا لحظه تنظیم این خبر واکنش رسمی و مستقیم به این عملیات نشان نداده، رادیو صدای لبنان می‌گوید که نیروهای ارتش لبنان و نیز نیروهای حافظ صلح سازمان ملل، یونیفیل، در مرز جنوبی آن کشور اقدامات ارتش اسرائیل را تعقیب می‌کنند. سخنگویان ارتش دفاعی اسرائیل می‌گویند که این عملیات احتمالاً چند هفته به درازا خواهد انجامید و در حال حاضر، فرماندهی شمال ارتش به حالت آماده‌باش درآمده است. برخی از مناطق نزدیک مرز با لبنان، از جمله روستای متولا نیز “منطقه بسته نظامی” اعلام شده‌اند.

عملیات “سپر شمالی” بامداد امروز آغاز شد. سرهنگ جاناتان کونریکوس، یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل در آغاز عملیات به رسانه‌ها گفت که چندین تونل تهاجمی حزب‌الله وارد خاک اسرائیل شده‌اند و نیروهای اسرائیلی قصد دارند این تونل‌ها را در این سوی مرز تخریب کنند. به گفته این سخنگوی ارتش دفاعی، این اقدام حزب‌الله “نقض آشکار حاکمیت ارضی” اسرائیل است. بر اساس اعلام ارتش، هیچ کدام از این تونل‌ها هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده و خطری فوری برای شهروندان اسرائیلی محسوب نمی‌شوند.

یک سخنگوی دیگر ارتش، ژنرال رونن مانِلیس نیز امروز گفت که اوضاع کاملاً تحت کنترل اسرائیل است و این کشور مصمم است که “تهدید زیرزمینی حزب‌الله را در مرزهای شمالی خود” از میان بردارد. ژنرال مانلیس تأکید کرد که اورشلیم دولت لبنان را مسؤول هر آنچه در سمت شمالی مرز رخ دهد می‌داند و گفت: این تونل‌ها نشان می‌دهد که نیروهای مسلح لبنان توانایی کنترل آنچه را که در جنوب آن کشور می‌گذرد ندارند. این سخنگوی ارتش اسرائیل همچنین حفر این تونل‌های تهاجمی را نشانه دیگری از نقض قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد خواند و گفت: این اقدامات به مردم و کشور لبنان آسیب می‌رساند.

ژنرال رونن مانلیس در ادامه اظهارات امروز خود، به نقش جمهوری اسلامی در حمایت از حزب‌الله لبنان اشاره کرد. این سخنگوی ارتش دفاعی اسرائیل گفت: «سازمان تروریستی حزب‌الله که مسؤول حفر این تونل‌ها است، همچنان با حمایت و کمک مالی ایران به عملیات تروریستی خود علیه شهروندان اسرائیلی ادامه می‌دهد.» او سپس افزود: در روزهای آینده به این موضوع نیز رسیدگی خواهیم کرد.

موضوع تونل‌های حزب‌الله در نزدیکی مرز با اسرائیل از سال‌ها پیش مطرح بوده است. در سال دو هزار و پانزده، روزنامه السفیر مجموعه گزارش‌هایی در این زمینه منتشر کرده و نوشته بود که تونل‌های حزب‌الله از سیمان تقویت‌شده ساخته شده‌اند و در تمام طول شبانه‌روز به برق دسترسی دارند. بر اساس آن گزارش‌ها، هزاران فروند راکت آماده شلیک در این تونل‌ها انبار شده‌اند. به گفته سخنگویان ارتش اسرائیل، این کشور از بیش از دو سال و نیم پیش خود را برای انجام این عملیات آماده کرده است. همچنین گفته شده که یکی از دلائل آتش‌بس سریع با حماس در مرزهای جنوبی اسرائیل در هفته‌های اخیر، این بوده که نیروهای نظامی به راحتی بتوانند به این عملیات رسیدگی کنند. هرچند که سخنگوی ارتش اسرائیل امروز گفت که میان این دو تصمیم رابطه مستقیمی وجود ندارد.

اگرچه حزب‌الله مستقیماً به این عملیات ارتش دفاعی اسرائیل واکنشی نشان نداده و دفتر تبلیغاتی این گروه نیز به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان عربی گفته که حزب‌الله در این زمینه هیچ صحبتی ندارد، روزنامه “النهار” به نقل از یکی از اعضای این سازمان تروریستی نوشت: نتانیاهو اکنون تحت فشار است و می‌خواهد برای خود مسیر تنفسی در شمال بگشاید. همچنین، یک عضو شاخه سیاسی این گروه تروریستی گفته که حزب‌الله آمادگی کامل دارد و به گفته او، “مقاومت امروز قادر است با هر گونه حمله اسرائیل مقابله کند.”

اسرائیل به حزب‌الله هشدار داده به مناطقی که نیروهای این کشور در آن در حال عملیات هستند نزدیک نشود. سخنگوی ارتش اسرائیل به زبان عربی، اویخای ادرعی در توییتی، ضمن آنکه در این زمینه به حزب‌الله و نیز ارتش لبنان هشدار داد، نوشت: این تونل‌ها در مناطق مسکونی ساخته شده‌اند و جان شهروندان را به خطر می‌اندازند.

در روزهای اخیر جنگ لفظی میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان بالا گرفته بود. روز جمعه، حزب‌الله کلیپی با زیرنویس عبری منتشر کرد که در آن تهدید شده بود که اگر اسرائیل به این گروه حمله کند، به گفته حزب‌الله، “پشیمان خواهد شد.” این ویدئو ساعاتی پس از حمله موشکی به منطقه‌ای در نزدیکی دمشق منتشر شد که به گفته معارضان سوری، محل تأمین لوجستیک حزب‌الله و سپاه پاسداران بود. رسانه‌های خارجی این حمله را به اسرائیل نسبت دادند.

همچنین، در روزهای اخیر گزارش‌هایی نیز درباره انتقال مستقیم تسلیحات از ایران به لبنان منتشر شده است. بر اساس این گزارش‌ها، هواپیماهای ایرانی تسلیحات را مستقیماً به فرودگاه رفیق حریری بیروت منتقل می‌کنند.