روزنامه اسرائیلی “هاآرتص” می‌گوید اویخای مندلبلیت، دادستان کل اسرائیل، ماه آینده میلادی تصمیم خود را درباره صدور کیفرخواست علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اعلام خواهد کرد. هاآرتص این خبر را به نقل از یکی از کارمندان دفتر دادستان کل منتشر کرده است.

انتشار این خبر با واکنش دفتر نخست‌وزیری اسرائیل روبرو شد. دفتر بنیامین نتانیاهو این اقدام را “مشکوک” توصیف کرد و گفت تصمیم‌گیری در مورد پرونده‌های چهره‌های سیاسی در دفتر دادستان کل، معمولاً هجده ماه طول می‌کشد؛ اما پرونده چهار هزار تنها هجده روز است به دست دادستان رسیده است. پرونده چهار هزار یکی از پرونده‌ها علیه نخست‌وزیر اسرائیل است. این پرونده مربوط به رابطه او با یک کمپانی ارتباطات در اسرائیل، موسوم به “بزک” می‌شود. دفتر نتانیاهو در ادامه بیانیه خود، چنین اقدامی را در تاریخ اسرائیل بی‌سابقه خوانده و نوشت که احتمالاً در تاریخ کشورهای دموکراتیک هم مورد مشابه آن یافت نمی‌شود.

اما گزارش روزنامه هاآرتص تنها ساعاتی پس از پخش ویدئوی بنیامین نتانیاهو منتشر شد. نخست‌وزیر اسرائیل در ویدئویی که دیشب منتشر کرد، روند قضایی جاری علیه خود را با “قطع دست” یک متهم به دزدی مقایسه کرد که اگر بی‌گناهی‌اش ثابت شود، دیگر نمی‌توان دست قطع شده را به او بازگرداند. نتانیاهو گفت در اینجا نیز اگر اعلام نظر دادستان کل پیش از انتخابات، منجر به تغییر نتیجه انتخابات شود، دیگر قابل بازگشت نیست.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین بار دیگر تأکید کرد که اگر جلسات استماع پرونده او پیش از انتخابات آغاز شود، این روند باید تا قبل از انتخابات نیز پایان گیرد. انتخابات زودهنگام اسرائیل قرار است روز نهم ماه آوریل، بیستم فروردین ماه برگزار شود. بر اساس نظرسنجی‌ها، اگر همین امروز انتخابات برگزار شود، همچنان حزب لیکود به رهبری نتانیاهو بیشترین آرا را کسب خواهد کرد.

یک قاضی سابق دیوان عالی اسرائیل، الیاهو مَتصا، امروز با اشاره به ویدئوی شب گذشته نخست‌وزیر، گفت: من به جای او خجالت کشیدم. این مقام قضایی سابق گفت به یاد ندارد که دیده باشد کسی، به جز رؤسای گروه‌های تبه‌کار، اینگونه علیه دستگاه قضایی اسرائیل صحبت کرده باشند. در واکنش، حزب لیکود در بیانیه‌ای گفت: مسخره است که هر انتقاد نتانیاهو از روند قضایی که علیه‌اش ایجاد شده را “تحریک‌آمیز” بخوانیم. حزب آقای نخست‌وزیر در ادامه گفت: سابقه نداشته که جلسات استماع را در زمان انتخابات شروع کنند، آن هم در حالی که می‌دانند که نمی‌توانند پیش از برگزاری انتخابات اظهارات چهره سیاسی را بشنوند.

از سوی دیگر، شلی یخیموویچ، رهبر اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل با اشاره به اینکه انتخابات کنونی یک انتخابات زودرس است، گفت: نتانیاهو خود انتخابات را جلو انداخته و حال می‌گوید نباید پیش از انتخابات جلسات استماع تشکیل شود. خانم یخیموویچ این اقدام را “نشانه‌ای فاشیستی” خواند که به گفته او برای دموکراسی اسرائیل خطرناک است.

نظرسنجی شبکه تلویزیونی خاداشوت که شب گذشته نتایج آن منتشر شد نشان می‌دهد که شصت و چهار درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی خواهان آن هستند که دادستان کل تا پیش از انتخابات نظر خود را درباره پرونده نتانیاهو اعلام کند.

آقای نتانیاهو می‌گوید که در همه پرونده‌هایی که علیه او باز شده بی‌گناه است.