در حالی که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد میزان محبوبیت حزب چپ میانه کارگر در اسرائیل به شدت کاهش یافته است، به نظر می‌رسد که این حزب قصد دارد در جریان انتخابات پیش روی کنست، به جای موضوع صلح با فلسطینیان، بر مسائل اقتصادی تمرکز کند. بخش عبری صدای اسرائیل در گزارشی اختصاصی نوشت که آوی گبای، رهبر حزب کارگر، در جلسات خصوصی گفته است که موضوع صلح با فلسطینیان امروز تنها مورد توجه اسرائیلی‌هایی است که بالاتر از پنجاه سال سن دارند.

بر اساس این گزارش، آوی گبای گفته که بر خلاف موضوعات اقتصادی که اختیار آن کاملاً در دست دولت اسرائیل است، در مورد صلح با فلسطینیان طرف فلسطینی نیز وجود دارد که به گفته او در حال حاضر آماده گفت و گو نیست. رهبر حزب کارگر گفته که قصد دارد در مبارزات انتخاباتی این حزب بر مسائلی چون بهای مسکن، سیستم بهداشتی و آموزش و پرورش تمرکز کند.

به گفته تحلیلگران، جدا شدن حزب کارگر از حزب “تنوعا” (جنبش) به رهبری تصیپی لیونی نیز در همین راستا بوده است. این دو حزب در انتخابات پیشین کنست، پارلمان اسرائیل، ائتلاف کرده و فهرستی مشترک با عنوان “اردوگاه صیونیستی” ارائه کردند. آقای گبای در حالی یک ماه پیش این خبر را اعلام کرد که تصیپی لیونی در کنار او نشسته بود. رییس حزب کارگر پیش از اعلام این خبر با دیگر اعضای حزب مشورت نکرده و تصیپی لیونی را نیز شگفت زده کرد.

این تصمیم درست یک روز پس از آن اعلام شد که خانم لیونی گفت اردوگاه صیونیستی در مسیر صلح با فلسطینیان و تشکیل یک کشور فلسطینی گام برمی‌دارد. حال تحلیلگران می‌گویند که احتمالاً این انشعاب ناگهانی نیز به دلیل موضع‌گیری متفاوت خانم لیونی و آوی گبای، رهبر حزب کارگر بوده است.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، در صورتی که انتخابات پارلمانی اسرائیل هم‌اکنون برگزار شود، حزب کارگر تنها شش تا نه کرسی در کنست کسب می‌کند. این پایین‌ترین شمار کرسی‌ها برای حزبی است که از زمان استقلال اسرائیل در سال هزار و نهصد و چهل و هشت به مدت تقریباً سه دهه دولت را در اختیار داشت.

در این میان، تلویزیون اینترنتی حزب لیکود عصر دیروز آغاز به کار کرد. قرار است این تلویزیون هر روز در ساعت هفت عصر اسرائیل از مقر حزب‌ لیکود برنامه پخش کند. در حالی که بنیامین نتانیاهو می‌گوید راه‌اندازی این تلویزیون تلاشی است در جهت خنثی کردن حملات رسانه‌ها علیه او، برخی از چهره‌های اپوزیسیون گفته‌اند که این اقدام نشان می‌دهد که نخست‌وزیر اسرائیل خواهان رسانه‌هایی است که فرمانبردارِ او باشند.

انتخابات پارلمانی اسرائیل قرار است روز نهم ماه آوریل، بیستم فروردین ماه برگزار شود.