تجمعات صنفی در ایران همچنان ادامه دارد. بر اساس گزارش‌ها، گروهی از معلمان و فرهنگیان در شهرهای اصفهان و کرج، امروز در برابر اداره آموزش و پرورش استان خود تجمع کردند. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که تجمع‌کنندگان از جمله شعار می‌دهند: “شکنجه، مستند، دیگر اثر ندارد.” به نظر می‌رسد که اشاره معلمان به پخش فیلم اعترافات اجباری اسماعیل بخشی و سپیده قلیان باشد.

اسماعیل بخشی، از رهبران کارگران نیشکر هفت تپه و سپیده قلیان، فعال اجتماعی، این هفته پس از پخش فیلم اعترافاتشان دوباره بازداشت شدند. بر اساس گزارش‌ها، هنگامی که مأموران امنیتی برای دستگیر کردن خانم قلیان به خانه او هجوم بردند، برادر او کوشید جلوی آنها را بگیرد. اما این موضوع موجب شد که مأموران برادر خانم قلیان را نیز مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت کنند.

سیمای جمهوری اسلامی روز شنبه این فیلم را منتشر کرد که در آن سپیده قلیان و اسماعیل بخشی علیه خود شهادت می‌دهند. تنها ساعتی پس از پخش این فیلم، خانم قلیان در توییتی تأکید کرد که همین اعترافات اجباری ثابت می‌کند که او و آقای بخشی تحت شکنجه قرار داشته‌اند.

اسماعیل بخشی که در جریان اعتصاب کارگران در شوش بازداشت شده بود، سه هفته پیش در پستی در اینستاگرام نوشت که او را در زندان به حدی شکنجه داده بودند که تا سه روز حتی نمی‌توانست بخوابد. آقای بخشی نوشته بود بر اثر شکنجه‌ها، هنوز بخش‌هایی از بدنش درد می‌کند. او همچنین وزیر اطلاعات را به مناظره فراخوانده بود.

در واکنش، مسؤولان نخست گفتند به اعتراض او رسیدگی خواهد شد. اما سپس مقامات حکومتی، از دولت گرفته تا دستگاه قضایی و برخی از نمایندگان مجلس او را دروغگو خطاب کردند و حتی دولت او را تهدید به شکایت کرد.

سازمان عفو بین‌الملل امروز از پخش این اعترافات اجباری انتقاد کرد. به گزارش رادیوفردا، این سازمان حقوق بشری پخش اعترافات اجباری این فعالان را واکنش جمهوری اسلامی به انتقاد آنها از “نظام عدلیه ورشکسته ایران” توصیف کرده است.

همزمان، کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی با به راه انداختن کارزاری خواهان تحریم جهانی صدا و سیمای جمهوری اسلامی شدند. کاربران در توییت‌هایی به زبان‌های مختلف، مواردی همچون پخش اعترافات اجباری، سانسور شدید و ایراد اتهامات بی‌اساس به افراد مختلف بدون آنکه به آنان اجازه پاسخ‌گویی داده شود را از دلایل خود برای مطرح کردن این درخواست خوانده‌اند.