انتشار گزارشی در خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، بازخورد گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. در این گزارش که روز گذشته منتشر شد، گفته شده که از سرنوشت بیش از نیمی از ارز حاصل از صادرات غیر نفتی امسال خبری در دست نیست.

به نوشته ایسنا، در حالی که بر اساس مصوبه دولت، قرار بود ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به سامانه موسوم به “نیما” واریز شود، از مجموع بیست و هشت میلیارد دلار صادرات غیرنفتی، تنها حدود سیزده میلیارد دلار ارز به این سامانه واریز شده و مشخص نیست پانزده میلیارد دلار دیگر کجا است! البته ایسنا ابراز امیدواری کرده که با توجه به اینکه صادرکنندگان برای واریز ارز حاصله سه ماه مهلت دارند، این پانزده میلیارد دلار سرانجام پیدا شود.

بازار ارز ایران از اواخر پاییز سال گذشته دچار بحران شد. در حالی که سال پیش بهای هر دلار آمریکا کمتر از چهار هزار تومان بود، قیمت دلار تا شهریور امسال به بالاتر از بیست هزار تومان رسید. اما پس از آن بهای ارز کمی کاهش پیدا کرد و در حدود دوازده هزار تومان برای هر دلار آمریکا ثابت ماند. البته همین قیمت نیز بیش از سه برابر بهای ارز در سال گذشته است.

بحران بازار ارز موجب گرانی بسیاری از کالاها شده است؛ به طوری که بر اساس آمار رسمی، بهای کالاهای اساسی در ایران در یک سال گذشته هفتاد درصد افزایش یافته است. این موضوع از جمله موضوعاتی بود که دانشجویان روز گذشته در جریان حضور حسن روحانی در دانشگاه سمنان به آن اعتراض کردند.