وزیر دفاع جمهوری اسلامی، امیر حاتمی، می‌گوید نیروهای نظامی ایران به همه مسلمانان تعلق دارند. حاتمی که امروز در جریان همآیش دفاع و امنیت در غرب آسیا سخن می‌گفت، اسرائیل را “دمل چرکین” خواند و افزود: «ما قدرت دفاعی خود را متعلق به همه برادران مسلمان می دانیم و معتقدیم قدرت های مداخله‌گر خودشان می دانند که نمی توانند با دامن زدن به نا امنی در منطقه،از آثار آن مصون بمانند.»

در جریان همین همآیش، سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، وزیر دفاع پیشین و رییس کنونی دانشگاه عالی دفاع ملی نیز گفت که “مقاومت” در کشورهای منطقه در حال افزایش است. مقاومت عنوانی است که مقامات جمهوری اسلامی برای گروه‌های تروریستی ضد اسرائیلی و ضد آمریکایی هم‌پیمان و تحت کنترل خود در خاورمیانه به کار می‌برند.

دیگر مقام عالیرتبه جمهوری اسلامی که در این همآیش حضور داشت، علی شمخانی بود. دبیر شورایعالی امنیت جمهوری اسلامی در نشستی خبری در حاشیه این همآیش، مدعی شد که رژیم ایران هیچ نیرویی در کشورهای منطقه ندارد. این در حالی است که در سال‌های اخیر، تنها در سوریه صدها نظامی ایرانی کشته شده‌اند.

اما همزمان با آنکه وزیر دفاع جمهوری اسلامی گفت که نیروی نظامی ایران متعلق به همه مسلمانان است، صلاح زواوی، نماینده تشکیلات خودگردان فلسطینی در تهران نیز گفت که روح‌الله خمینی، ایرانیان را، به توصیف او، به جهان عرب و اسلام هدیه داد. نماینده تشکیلات خودگردان فلسطینی در تهران سپس گفت که مردم ایران بهای حمایت از فلسطینی‌ها را می‌پردازند.

به گزارش ایسنا، صلاح زواوی در نشستی در خانه اندیشمندان علوم انسانی در تهران گفت: « برادران و خواهران عزیز، کسانی که پرچم اسلام و فلسطین را برافراشتند و می‌خواهند این مسؤولیت را به پیش ببرند، باید بهایی را بپردازند و شما اکنون در حال پرداختن آن بها هستید.»

این سخنان تنها دو هفته پس از آن مطرح می‌شود که عباس زکی، از رهبران ارشد فتح، گفت که ایران متعلق به همه فلسطینی‌ها است. آقای زکی این اظهارات را در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی المیادین، متعلق به حزب‌الله لبنان بیان کرده بود.

همه این‌ها در حالی است که یک نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید سیاست خارجی رژیم می‌تواند موجب زمین‌گیر شدن آن در “خیابان‌های تهران” شود. جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو کمیسیون حقوقی مجلس، روز گذشته در نشست علنی مجلس، با یادآوری سرنوشت اتحاد جماهیر شوروی، به مسؤولان هشدار داد که هزینه بیش از حد رژیم در کشورهای دیگر، می‌تواند موجب سقوط آن از داخل شود.

این نماینده مجلس سپس به مشکلات اقتصادی گسترده مردم اشاره کرد و گفت هزینه‌های زائد خارجی باید صرف معیشت مردمی شود که در زمینه سیر کردن شکم خود با مشکل روبرو شده‌اند.

برخی از شعارهای اصلی مردم ایران در اعتراضات سال‌های اخیر، در انتقاد از دخالت‌های جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه بوده است. نخستین بار در جریان جنبش سبز بود که شعار “نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران” شنیده شد. در یکی – دو سال گذشته نیز شعارهایی همچون “سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن” از شعارهای اصلی همه اعتراضات بوده است. در مواردی، در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته در ایران، حتی شعار “مرگ بر فلسطین” نیز از سوی برخی از تظاهرکنندگان سر داده شد.

در شرایطی که مردم ایران با مشکلات گسترده اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، رهبران جمهوری اسلامی سالانه میلیاردها دلار را صرف حمایت از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی می‌کنند. بخشی از این پول نیز در سال‌های اخیر برای حفظ بشار اسد در قدرت هزینه شده است. مقامات جمهوری اسلامی خود اعتراف کرده‌اند که حتی پیش از امضای برجام که تحریم‌های بین‌المللی مشکلات اقتصادی فراوانی را برای مردم به وجود آورده بود، این کمک‌ها به صورت گسترده ادامه داشت.

در این میان، گروه “تپندگان” می‌گوید که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی مسؤول ارسال دو تریلیون تومان پول نقد از ایران برای حزب‌الله لبنان است. تپندگان می‌گوید که اخیراً موفق شده سیستم‌های کامپیوتری صدا و سیمای جمهوری اسلامی و نیز کنسولگری رژیم در برلین را هک کند. این گروه پیشتر نیز کامپیوترهای چند فرودگاه کشور و نیز برخی از سازمان‌ها را هک کرده بود.