مقامات دیپلماتیک جمهوری اسلامی به اظهارات سفیر ایالات متحده در سازمان ملل مبنی بر تشکیل جلسه شورای امنیت به ریاست دونالد ترامپ که در آن به نقض قوانین بین‌المللی توسط جمهوری اسلامی و اقدامات بی‌ثبات کننده آن در منطقه پرداخته خواهد شد واکنش نشان دادند.

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی در بیانیه ای اظهار داشت: مضحک است دولتی که به سیاست‌هایش در خروج از موافقت‌نامه‌ها و نهادهای بین المللی شهره شده، و بر همین اساس با زیر سؤال بردن اصول چندجانبه‌گرایی، امنیت معاهدات بین‌المللی را نقض می‌کند، برای ملت‌های دیگر درباره چگونگی پایبندی به تعهدات بین‌المللی‌شان سخنرانی می‌کند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز در توییتی به زبان انگلیسی با اشاره به خروج ایالات متحده از برجام نوشت: تنها یک قطعنامه شورای امنیت در باره ایران بود که دونالد ترامپ آن را نقض کرده و با قلدری دیگران را وادار میکند که چنین کنند. او حالا به سوء استفاده از ریاست دوره ای شورای امنیت قصد دارد قضیه هفتاد ساله فلسطینی را منحرف کرده و ایران را به فجایعی که آمریکا و همدستانش در خاور میانه مرتکب میشوند متهم کند.

آقای ظریف این اقدام ایالات متحده را گستاخانه خواند اما جالب اینجاست که واژه عبری خوتسپا (گستاخی) را در توییت خود به کار برده است.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل اعلام کرده که دونالد ترامپ خواهان تشکیل این جلسه شورای امنیت شده تا به نقض قوانین بین‌المللی توسط ایران و بی‌ثباتی که ایران در سراسر خاورمیانه می‌پراکند، رسیدگی شود.

بر اساس گزارش‌ها این جلسه قرار است روز بیست و ششم ماه سپتامبر و همزمان با حضور سران کشورهای جهان برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شود. ایالات متحده در حال حاضر ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده دارد.

در این میان، رئیس جمهور آمریکا بار دیگر اعلام کرد که آماده مذاکره با جمهوری اسلامی است. دونالد ترامپ روز گذشته پیش از دیدار خود با امیر کویت خطاب به خبرنگاران گفت: اینکه مقامات ایران بخواهند مذاکره کنند یا نه، تنها به خودشان بستگی دارد. من همیشه در دسترس خواهم بود. ولی ایران در حال حاضر دچار آشفتگی کامل شده است. آنها درگیر بقای خود به عنوان یک کشور هستند.