به گفته یک مقام بلندپایه اسرائیلی، تحریم های وضع شده علیه جمهوری اسلامی به محاصره اقتصادی شدید علیه تهران خواهد انجامید.

نهادهای اطلاعاتی اسرائیل نیز بر این باورند که تلاش اتحادیه اروپا برای برپایی ساز و کار دور زدن تحریمها راه به جایی نبرده و از شدت تحریمهای ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی نخواهد کاست.

نخست وزیر اسرائیل نیز شب گذشته در پیامی تصویری از دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده به خاطر بازگرداندن تحریمها علیه جمهوری اسلامی تجلیل کرد. بنیامین نتانیاهو اظهار داشت: سالها است که بر لزوم تجدید کامل تحریم‌ها علیه رژیم به گفته او تروریستی و خونخوار ایران که همه جهان را به خطر انداخته تاکید گذارده ام. وی در ادامه گفت: تاثیرات نخستین تحریم‌ها از هم‌اکنون محسوس است؛ ریال و اقتصاد ایران سقوط کرده و ما نتایج عملی آن را مشاهده میکنیم.

آقای نتانیاهو در این پیام ویدئویی از رئیس جمهور ایالات متحده تشکر کرده و بازگرداندن تحریمها را گامی تاریخی توصیف کرد. وی افزود: پرزیدنت ترامپ، سپاس از این اقدام تاریخی. تحریم‎ها واقعا در راهند.

در این میان، ساعاتی مانده به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، رژیم ایران بار دیگر در نمایشی از آمریکاستیزی خود، هزاران تن را به خیابان‌ها آورد تا شعار مرگ بر آمریکا سر دهند. ناظران می‌گویند که بسیاری از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات نمایشی به زور به خیابان‌ها آورده شدند. یک دانشجوی دانشگاه شهرقدس در ایران، در ویدئویی که برای شبکه منوتو فرستاده و در اینترنت قرار داده شده، می‌گوید که دانشجویان آن دانشگاه تهدید شده بودند که اگر به تظاهرات نروند، واحدهای درسی‌شان حذف خواهد شد.

این نمایش در سی و نهمین سالگرد اشغال سفارت ایالات متحده در تهران انجام شد. گروهی که “دانشجویان پیرو خط امام” نام گرفتند، در روز سیزدهم آبان هزار و سیصد و پنجاه و هشت، با حمله به سفارت آمریکا در تهران، این مکان را اشغال کرده و پنجاه و دو دیپلمات آمریکایی را به گروگان گرفتند.

این گروگان‌گیری که چهارصد و چهل و چهار روز به درازا کشید، مقدمه بحران در روابط دو کشور شد که چهار دهه بعد همچنان ادامه دارد. بسیاری از دانشجویانی که در آن روز سفارت آمریکا را اشغال کردند در سال‌های اخیر لباس اصلاح‌طلبی پوشیده‌اند. فرزندان برخی از این گروگان‌گیران، از جمله معصومه ابتکار، خود سال‌ها است که مقیم ایالات متحده هستند.