مناطق کردنشین ایران امروز شاهد اعتصاب سراسری بود. بر اساس تصاویر منتشر شده، بازار شهرهایی مانند سنندج و بوکان امروز کاملاً تعطیل بود. اعتصاب عمومی کردستان در اعتراض به حمله موشکی به مقر احزاب کرد ایرانی در عراق و نیز اعدام سه جوان کرد در تهران صورت گرفت. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از حضور گسترده نیروهای امنیتی و نظامی در خیابان‌های شهرهای کردنشین در ایران حکایت دارد.

سه زندانی سیاسی کرد، زانیار و لقمان مرادی و نیز رامین حسین‌پناهی روز شنبه در ایران اعدام شدند. برادران مرادی در حالی به اتهام “محاربه” اعدام شدند که هنوز به پرونده آنها در زمینه نقش داشتن در سوءقصد به فرزند امام‌جمعه مریوان رسیدگی نشده است.

علاوه بر این اعدام‌ها، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در تجاوزی آشکار به تمامیت ارضی عراق، روز شنبه پایگاه حزب دمکرات کردستان ایران در اقلیم خودمختار کردستان را هدف قرار داد. در این حمله که یک روز بعد سپاه رسماً مسؤولیت آن را بر عهده گرفت، دستکم یازده تن کشته شدند.

این حمله اعتراض‌هایی را در عراق به همراه داشت. اما رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی روز گذشته هشدار داد که رژیم ایران باز هم ممکن است به این گونه حملات دست بزند. سرلشکر پاسدار محمد باقری از دولت بغداد خواست یا اعضای حزب دمکرات کردستان ایران را به جمهوری اسلامی تحویل دهد و یا آنها را از اقلیم کردستان اخراج کند. رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در ادامه تهدید کرده و گفت: «اگر این اتفاقات ناامن‌ساز ادامه پیدا کند، اتفاقی که برای فرماندهان آن‌ها افتاد دوباره رخ خواهد داد.»