محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به شدت از اظهارات حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق در رابطه با همراهی بغداد با تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، انتقاد کرد. این نماینده مجلس در توییتی نوشت: «دولت عراق مطابق ماده ۶ قطعنامه ۵۹۸، هزار و صد میلیارد دلار بابت غرامت خسارات مستقیم جنگ تحمیلی به ایران بدهکار است؛ دولت ایران با لحاظ تنگناهای مردم عراق در مطالبه این غرامت تعلل کرده است؛ اکنون نخست‌وزیر عراق به‌جای جبران، با تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران همراهی می‌کند!»

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق گفته است که اگر چه او این تحریم‌ها را “خطایی استراتژیک” می‌داند، ولی در راستای منافع ملی عراق، از آنها پیروی خواهد کرد. عبادی در ادامه به شکل تلویحی جمهوری اسلامی را با حکومت صدام حسین مقایسه کرد. نخست‌وزیر عراق گفت همان طور که تحریم‌های سیزده ساله علیه صدام حسین مردم را تضعیف کرده و قدرت سرکوب رژیم را بیشتر کرد، در ایران نیز همین اتفاق خواهد افتاد.

این سخنان حیدر عبادی با واکنش شدید برخی از نیروهای متحد یا تحت کنترل جمهوری اسلامی در عراق روبرو شد. عمار حکیم، روز گذشته، در یک سخنرانی، خواهان آن شد که عراق در کنار جمهوری اسلامی بایستد.

هاشم موسوی، سخنگوی شبه‌نظامیان شیعه “النجباء” نیز به شدت به نخست‌وزیر عراق حمله کرد و گفت “معلوم نیست چه کسانی به تو مشاوره می‌دهند!” موسوی که سخنگوی گروهی است که جمهوری اسلامی آن را تشکیل داده و تحت حمایت مالی تهران است، در ادامه گفت: «ما نه اکنون و نه هیچ زمان دیگر اجازه نخواهیم داد که عراق به ایالتی از ایالات آمریکا تبدیل و اراده آنان بر ما تحمیل شود.»

در پی این سخنان، وزارت خارجه عراق بیانیه‌ای صادر کرد و در آن تأکید کرد که بغداد با بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی مخالف است؛ هرچند که در این بیانیه گفته نشده که آیا عراق قصد دارد از این تحریم‌ها پیروی کند یا نه؟

اما این دفاع همه‌جانبه برخی از چهره‌های عراقی نزدیک به جمهوری اسلامی در حالی است که در ماه‌های اخیر، میزان نارضایتی از دخالت حکومت ایران در امور عراق، حتی میان شیعیان عراقی نیز به شدت بالا رفته است. در انتخابات اخیر عراق فهرستی منتسب به مقتدی صدر، روحانی شیعه مخالف دخالت ایران در عراق بیشترین رأی را کسب کرد. در تظاهرات اعتراضی هفته‌های اخیر در شهرهای مختلف عراق، از جمله کربلا و نجف نیز، بارها شعارهایی علیه جمهوری اسلامی داده شد.

در این میان، یک خبرنگار داخل ایران نیز می‌گوید که آتش‌سوزی‌های اخیر در بخش عراقی تالاب هورالعظیم عمدی است. علی زادمهر، خبرنگار ایلنا، در صفحه توییتر خود نوشت که پس از قطع صدور آب از ایران به عراق، عراقی‌ها به عمد این تالاب را آتش می‌زنند تا دود آن آسمان خوزستان را بپوشاند. آتش‌سوزی در این تالاب در هفته‌های گذشته موجب آلودگی شدید در مناطقی از استان خوزستان شده است. علیرغم چندین بار مهار آتش توسط نیروهای ایرانی و عراقی، هر بار دوباره با فاصله کوتاهی آتش‌سوزی آغاز شده است. در این آتش‌سوزی شماری از حیوانات و احشام نیز دچار سوختگی شده‌اند. تا کنون گفته می‌شد که خشک شدن هورالعظیم دلیل اصلی این آتش‌سوزی‌ها است.