در حالی که معاون اول حسن روحانی از دوستان جمهوری اسلامی سخن میگوید که دنبال راهی هستند که آمریکا شکست بخورد، یک کارشناس اقتصادی در ایران گفت حتی روسیه و چین توانایی رویارویی با آمریکا را ندارند.

اسحاق جهانگیری امروز در مراسم تودیع و معارفه وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی به دور دوم تحریم های ایالات متحده علیه رژیم ایران اشاره کرده و آن را “آخرین پرده نمایش ترامپ و همکارانش” تلقی کرد. این در حالی است که مشاور امنیت ملی کاخ سفید از اعمال تحریم های بیشتر و فراتر از آنچه روز گذشته وضع شده خبر داد. جان بولتون شب گذشته در مصاحبه با یک شبکه زیرمجموعه فاکس نیوز گفت: تنها به بازگرداندن تحریم هایی که در سال ۲۰۱۵ در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما وضع شده بود بسنده نکرده و تحریم هایی فراتر از آن را وضع خواهیم کرد. آقای بولتون جزئیات بیشتری در این باره اعلام نکرد.

معاون اول حسن روحانی مانند دیگر مقامات جمهوری اسلامی نیز مدعی منزوی شدن ایالات متحده شد و گفت: تجربه این مسئله را نشان داده است آمریکایی‌ها با تمام توان خود وارد میدان تحریم علیه ملت ایران شده‌اند اما نکته مهم منزوی بودن آنها است، به جز اسرائیل و عربستان سعودی دیگر هیچ دولتی را نمی‌شناسند که رسماً از تحریم‌ها حمایت کند.

آقای جهانگیری به بهای بالای ارز در ایران نیز اشاره کرد و مدعی شد که قیمت هایی که امروز در بازار وجود دارد واقعی نیست و بخشی از آنها غیراقتصادی است. او با این حال در بیانی عجیب اظهار داشت: حتی ممکن است عددی که دولت اعلام می‌کند عدد درستی نباشد.

معاون اول رئیس جمهوری اسلامی در ادامه اظهار داشت که ایران در سراسر دنیا دوستان بسیاری دارد و از چین و روسیه تا اتحادیه اروپا همه به دنبال راهی هستند که آمریکا در این موضوع شکست بخورد.

به نظر میرسد راهی که آقای جهانگیری به آن اشاره کرده برپایی ساز و کار مالی اتحادیه اروپا برای ادامه داد و ستد با ایران در شرایط تحریم است. اما سه دیپلمات غربی روز گذشته به رویترز گفتند که هنوز هیچ کشور اروپایی حاضر به میزبانی این ساز و کار نشده است. به گزارش رویترز، فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تا کنون از چند کشور اروپایی خواسته میزبانی این ساز و کار را بررسی کنند. برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه ایالات متحده چندی پیش هشدار داد که هر کشور عضو اتحادیه اروپا که میزبانی این ساز و کار مالی را بر عهده بگیرد، مشمول تحریم های شدید آمریکا خواهد شد.

یک دیپلمات فرانسوی که نامش برده نشد، ابراز امیدواری کرد که این ساز و کار در سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز به کار کند. این دیپلمات با این حال تاکید کرد که داد و ستد از طریق این ساز و کار موسوم به اس پی وی، به هیچ وجه تا پایان سال میلادی کنونی امکان پذیر نخواهد بود.

اینها همه در حالی است که به گفته یک کارشناس اقتصادی در ایران، عدم تصویب لایحه پیوستن به کنواسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (سی‌اف‌تی) موجب خواهد شد که حتی اروپا، روسیه و چین نتوانند از جمهوری اسلامی حمایت کنند.

شورای نگهبان جمهوری اسلامی چندی پیش با رد این لایحه، آن را به مجلس بازگرداند.

محمود جام‌ساز صبح امروز درگفتگو با ایلنا به تصویب به گفته از ضعیف این لایحه در مجلس اظهار داشت: با توجه به اینکه حاکمیت تصویب CFT را به مجلس واگذار کرده بود، مجلس این لایحه را با آرای بسیار ضعیف و مخالفان زیاد تصویب کرد البته برخی از این مخالفان به نظر می‌رسد نماینده گروه‌های خاصی بودند که سه هدف عدم شفافیت تراکنش‌های مالی، تضعیف دولت و انباشت سرمایه از رهگذر نابسامانی و عدم شفافیت را دنبال می کنند. و افزود: برخی‌ از این گروه‌ها سود زیادی را از محل دور زدن تحریم‌ها و معاملات رانتی بدست آوردند که سابقه این را در تحریم‌های پیشین دارند.

آقای جام‌ساز همزمان بودن رد لایحه پیوستن به سی اف با نمایش حکومتی سالروز اشغال سفارت آمریکا در تهران را سؤال برانگیز توصیف کرد و افزود: متاسفانه ما به جای آنکه مصالح اقتصادی کشور را در نظر بگیریم، مسائل سیاسی را در اولویت و اقتصاد را پیرو آن قرار می‌دهیم.

این کارشناس اقتصادی به اقدام اروپا برای برپایی ساز و کار مالی داد و ستد با ایران نیز اشاره کرد و گفت: در حالی که اروپایی‌ها به دنبال راهکارهایی مانند سوئیفت اروپایی هستند تا مراودات بانکی صورت بگیرد، عزم آنها را در این کار سست خواهد کرد و بهانه‌ای به دست آمریکا خواهد داد که ایران عدم شفافیت مالی دارد و این برای بنگاه‌های کوچک و متوسط اروپایی که به دنبال سود و زیان خود هستند مهم است و شاید از سرمایه گذاری در ایران صرف‌نظر کنند. او در ادامه اظهار داشت: اگر فرایند تصویب این لایحه عملیاتی نشود، حتی اروپا، روسیه و چین نیز قادر به حمایت از ما نخواهند بود و باید در نظر داشت کشورهایی مانند روسیه و چین به دنبال منافع ملی خود هستند. آقای جام‌ساز در پایان این گفتگو با ایلنا به روسیه و چین که همواره از سوی مقامات جمهوری اسلامی دوستان ایران تلقی میشوند نیز اشاره کرد و گفت: حجم تجارت امریکا با چین به میزانی است که چین میان ایران و امریکا قطعا امریکا را انتخاب خواهد کرد، روسیه نیز همیشه و در طول تاریخ این موضوع را ثابت کرده است. البته این دو کشور توان رویارویی با آمریکا در جنگ اقتصادی را ندارند.