سرتیپ پاسدار غلامحسین غیب‌پرور، فرمانده بسیج جمهوری اسلامی می‌گوید حرکت نیروهای تحت امرش در شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبری، حرکتی “تهاجمی” است. غیب‌پرور که امروز در نشست تولید محتوای دیجیتال بسیج صحبت می‌کرد در این زمینه گفت: «این راهبرد ماست و در این عرصه که یک عرصه جدی است نباید دچار تفرقه باشیم. شبکه سازی و انسجام بخشی از اجزای لاینفک است.» او سپس به ایجاد ارتش سایبری اشاره کرد و افزود: «در کنار وجود این لشکر سایبری کارآمد، هر کس باید رسالت خود را بشناسد و بداند در چه عرصه مهمی قرار گرفته است.»

در ماه‌های اخیر شبکه‌های اجتماعی بزرگ مانند توییتر و فیسبوک از طرح گسترده جمهوری اسلامی در فضای سایبری پرده برداشته و صدها حساب کاربری وابسته به رژیم ایران را نیز بسته‌اند. بزرگترین شبکه‌های اجتماعی اینترنتی در اقدامی همزمان، حدود سه ماه پیش، صدها حساب کاربری وابسته به جمهوری اسلامی را که به انتشار پروپاگاندای رژیم ایران می‌پرداختند، حذف کردند. از جمله مطالب تبلیغاتی که این حساب‌های کاربری منتشر می‌کردند، می‌توان به تبلیغات ضد اسرائیلی و ضد سعودی اشاره کرد. این فعالیت از طریق وبسایت‌های خبری جعلی و نیز حساب‌های کاربری با هویت دروغین در فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، گوگل پلاس و یوتیوب جریان داشته است.

بر اساس گزارش‌ها، این کارزار تبلیغات دروغین، افراد را در ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، آمریکای لاتین و خاورمیانه هدف گرفته بود. به غیر از تبلیغات ضد اسرائیلی و ضد سعودی، مطالب متعددی نیز از سوی این حساب‌های کاربری در زمینه حمایت از برجام و حمله به دونالد ترامپ منتشر می‌شد. این حساب‌های کاربری دستکم دوازده هزار دلار در زمینه تبلیغ کمپین و مطالب خود و نیز رویدادهایی که ترتیب می‌دادند، هزینه کرده‌اند.

شرکت “فایرآی” (FireEye) که برای نخستین بار به این کمپین پی برده بود، تأکید کرده که به نظر نمی‌رسید که این کارزار جمهوری اسلامی به هدف تأثیرگذاری بر انتخابات ایالات متحده تشکیل شده باشد. اما به گفته این شرکت، بعضی از پست‌های منتشر شده توسط این حساب‌های کاربری “هویت چپگرایانه” داشته و ضد دونالد ترامپ بوده‌اند. در این حساب‌های کاربری همچنین از سیاستمداران آمریکایی ضد دونالد ترامپ و کاربران منتقد سیاست‌های دولت آمریکا در شبکه‌های اجتماعی تقدیر می‌کردند.