علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی به این موضوع اذعان داشت که نظر به نرخ بالای تورم، افزایش حقوق کارمندان کافی نیست. لاریجانی که امروز در یک نشست خبری به مناسبت روز مجلس سخن می‌گفت، گفت که کاهش ارزش ریال موجب شده که افزایش کنونی حقوق‌ها کافی نباشد؛ اما به گفته او، فعلاً چاره‌ای نیست.

ارزش ریال ایران در یک سال گذشته نزدیک به سه برابر کاهش یافته است. بهای هر دلار آمریکا که پاییز گذشته کمتر از چهار هزار تومان بود، تا شهریور امسال به بیست هزار تومان نیز رسید. پس از آن، بهای ارزهای خارجی کمی کاهش یافت و اکنون هر دلار آمریکا در بازار آزاد حدود دوازده هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

این موضوع، در کنار افزایش شدید نقدینگی در ایران موجب شده که نرخ تورم به شدت بالا برود. بر اساس گزارش‌های رسمی در ایران، بهای کالاهای اساسی در یک سال گذشته تا هفتاد درصد افزایش یافته است. این در حالی است که افزایش حقوق کارمندان در حدود بیست درصد بوده است. دولت کوشیده از طریق ارائه بسته‌های حمایت غذایی که حدود دویست هزار تومان ارزش دارند بخشی از این مشکلات اقتصادی را جبران کند اما ناظران می‌گویند که این اقدام کافی نیست.