علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید که مخالفان جمهوری اسلامی “هیچ غلطی” نمی‌توانند بکنند. او این سخنان را در واکنش به ابراز نگرانی برخی هواداران رژیم در خارج از کشور نسبت به #تظاهرات_سراسری اخیر بیان کرده است. به گزارش خبرگزاری‌های حکومتی مانند فارس و تسنیم، هر دو وابسته به سپاه، رهبر جمهوری اسلامی این اظهارات را در جریان دیدار با افرادی که “فعالان فرهنگی ایرانی” در خارج از کشور نامیده شده‌اند، بیان کرده است. به تاریخ این دیدار اشاره‌ای نشده است.

به نوشته این خبرگزاری‌ها، خامنه‌ای در پاسخ به فردی که از نگرانی هواداران رژیم در خارج از کشور درباره آینده جمهوری اسلامی صحبت کرده بود، گفت:«نسبت به اوضاع ما اصلاً نگران نباشند، هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، مطمئن باشند، هیچ تردیدی در این جهت وجود ندارد؛ این را به همه بگویید.»

این در حالی است که همزمان، یک سناتور آمریکایی می‌گوید که سرنگونی جمهوری اسلامی دیر و زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد. سناتور جمهوری‌خواه لیندزی گراهام، در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس‌نیوز، خامنه‌ای را یک “نازیِ مذهبی” نامید که به دنبال پیاده کردن ایده “دین برتر” است و به گفته او، قصد دارد پس از نابود کردن اسرائیل، ایالات متحده را هدف قرار دهد. گراهام در ادامه افزود: «موضوع این نیست که آیا این رژیم سقوط خواهد کرد یا نه؟ بلکه موضوع این است که چه زمانی رژیم سرنگون خواهد شد.»

ایران در ماه‌های اخیر صحنه اعتراضات سراسری به حکومت بوده است. دور نخست اعتراضات سراسری در دی ماه از مشهد شروع شده و در ده روز، در بیش از یکصد شهر ادامه داشت. در آن اعتراضات دستکم بیست و پنج تن کشته و بیش از پنج هزار نفر بازداشت شدند.

دور جدید تظاهرات نیز از هفته گذشته در اصفهان آغاز شد و سپس به شهرهای دیگر، از جمله کرج، تهران و اهواز نیز گسترش یافت. در اعتراضات دو هفته گذشته نیز دستکم یک نفر کشته شد. فرد کشته شده جوانی بیست و شش ساله به نام رضا اوتادی بود که در کرج به ضرب گلوله کشته شد. آمار دقیقی از شمار بازداشت‌شدگان اعتراضات روزهای اخیر در دست نیست؛ اما خانواده‌های بسیاری از آنها می‌گویند که از بازداشت‌شدگان خبری ندارند. برخی از خانواده‌ها می‌گویند که عزیزانشان در “خانه‌های امن” نگهداری می‌شوند. “خانه‌های امن” عنوانی است که به بازداشت‌گاه‌های غیرقانونی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی اطلاق می‌شود.

در همین زمینه، سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای خواهان آزادی بازداشت‌شدگان و رسیدگی بی‌طرفانه به پرونده کشته شدن رضا اوتادی شد. عفو بین‌الملل به صورت ویژه به نام نادر افشاری اشاره کرده است. افشاری که فعال حقوق بشر است، یک هفته پیش در خانه‌اش در کرج بازداشت شد و به گفته مادرش، در “خانه امن” نگهداری می‌شود.