رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای می‌گوید که رژیم او در خطر سقوط قرار ندارد. خامنه‌ای این سخنان را امروز در سخنرانی در جمع ده‌ها هزار بسیجی و پاسدار در ورزشگاه آزادی بیان کرد. این یکی از معدود دفعاتی است که رهبر جمهوری اسلامی در چنین مکانی سخنرانی می‌کند. ناظران می‌گویند که سخنرانی‌های عمومی آیت‌الله خامنه‌ای معمولاً در زمان‌هایی انجام می‌شود که او جمهوری اسلامی را در حال تهدید می‌بیند. در حالی که پیش از این، از جمله در سال‌های ۱۳۷۸ و ۸۸ سخنرانی‌های رهبر جمهوری اسلامی در چنین شرایطی در نماز جمعه بیان شده بود، او امروز به جمع بسیجیان در استادیوم آزادی رفت.

رهبر جمهوری اسلامی که از سویی با فشار خارجی و تحریم‌های ایالات متحده روبرو است و از سوی دیگر در ماه‌های اخیر با اعتراضات گسترده داخلی دست به گریبان بوده، رییس جمهور ایالات متحده را فردی “بیچاره” خواند که به دیگران وعده می‌دهد که جمهوری اسلامی سرنگون خواهد شد.

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌هایش به شدت به کسانی که خواهان مذاکره و رابطه با ایالات متحده هستند تاخت. رهبر جمهوری اسلامی گفت کسانی که می‌گویند برای رفع مشکلات اقتصادی باید با آمریکا رابطه داشت، “خائن” هستند. او گفت تا وقتی زنده است اجازه چنین کاری را نخواهد داد. در روزهای اخیر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در چند مصاحبه گفته بود که گفتگو با ایالات متحده غیرممکن نیست.

رهبر جمهوری اسلامی به مشکلات مردم که بخشی از آنها ناشی از تحریم‌های ایالات متحده است را اذعان داشت اما گفت که این مشکلات موجب برکت است.

ناظران می‌گویند این سخنان رهبر جمهوری اسلامی مشابه اظهارات روح‌الله خمینی است که جنگ هشت ساله با عراق را که موجب کشته و زخمی شدن یک میلیون ایرانی و صدها میلیارد دلار خسارت به کشور شد، “نعمت” خوانده بود.

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌هایش، مدعی شد که جمهوری اسلامی برای ایرانیان احترامی جهانی آورده است. این ادعای رهبر جمهوری اسلامی در حالی است که در حال حاضر گذرنامه ایرانی از بی‌اعتبارترین گذرنامه‌های جهان است و به دلیل رفتارهای حکومت ایران، ایرانیان در هنگام ورود به بسیاری از کشورهای جهان با مشکلات بسیاری روبرو می‌شوند. حتی در منطقه نیز وجود جمهوری اسلامی موجب از بین رفتن احترام ایرانیان شده است. این موضوع به حدی آشکار است که یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بازگرداندن احترام و اعتبار به گذرنامه ایرانی بود.

در جریان سخنرانی امروز خامنه‌ای، فرماندهان سپاه پاسداران، بسیج و ارتش، از جمله قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه حضور داشتند. همزمان با این تجمع و سخنرانی، نیروهای بسیج و سپاه در ده‌ها شهر دیگر ایران نیز رزمآیش و تجمعی با نام “اقتدار عاشورایی” برگزار کردند. به گفته ناظران، این اقدامی است برای ایجاد رعب و وحشت در دل مردم و جلوگیری از شعله‌ور شدن دوباره اعتراضات سراسری در ایران.

اظهارات و سخنرانی امروز خامنه‌ای واکنش‌های بسیاری را نیز در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. از جمله کاربری در توییتر به این نکته اشاره کرد که در ماه‌های اخیر، استادیوم‌های ورزشی در ایران بارها شاهد شعارهای مردم علیه خامنه‌ای در جریان بازی‌های فوتبال بوده‌اند. برخی دیگر نیز این موقعیت را برای اعتراض دوباره به راه ندادن زنان به استادیوم‌ها اختصاص دادند.