علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به شدت به مقامات آمریکایی حمله کرده و آنها را “احمق‌های درجه یک” خواند. خامنه‌ای که امروز در دیدار با گروهی از مردم قم که به تهران برده شده بودند صحبت می‌کرد، گفت: « بعضی سران آمریکا وانمود می‌کنند دیوانه‌اند که البته من این را قبول ندارم؛ اما احمق‌های درجه یکی هستند.» خامنه‌ای سپس افزود: «چندی پیش هم یکی از دولتمردان آمریکایی در جمع یک مُشت تروریست و اوباش گفت امیدوار است که جشن کریسمس دو هزار و نوزده را در تهران بگیرد. جشن دو هزار و نوزده چند روز پیش بود.»

به نظر می‌رسد اشاره علی خامنه‌ای به سخنان جان بولتون است. بولتون، بهار امسال، پیش از آنکه به عنوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده منصوب شود، ابراز امیدواری کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی به چهل سالگی نرسد و گفته بود که تا پیش از آغاز سال دو هزار و نوزده، این رژیم سقوط خواهد کرد. جان بولتون این سخنان را در نشست سالانه شورای ملی مقاومت، وابسته به مجاهدین خلق در پاریس بیان کرده بود.

رهبر جمهوری اسلامی سپس نسبت به تغییر فضا در قم هشدار داد. در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته، قم یکی از شهرهایی بود که در آن شعارهای شدیدی علیه جمهوری اسلامی و نیز در حمایت از خاندان پهلوی سر داده شد. همچنین، در ماه‌های اخیر برخی از مقامات حکومتی نسبت به توسعه تفکرات مخالف حکومت دینی در حوزه علمیه قم هشدار داده‌اند.