محمدجواد ظریف می‌گوید تا جایی که او خبر دارد هیچ مذاکره‌ای میان ایران و آمریکا وجود ندارد. او این سخنان را در واکنش به گزارش‌هایی در روزهای اخیر بیان کرد که می‌گفتند سلطان‌نشین عمان در حال رد و بدل کردن پیام میان رهبران ایران و آمریکا است. ناظران می‌گویند پیشتر نیز در دوره محود احمدی‌نژاد، مذاکرات مخفیانه میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده با میانجیگری عمان، زیر نظر علی خامنه‌ای و در بی‌خبری دولت انجام شده بود.

ظریف در مصاحبه با روزنامه دولتی “ایران”، همچنین گفت شروطی که مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده برای مذاکره با جمهوری اسلامی گذاشته، “تحقیقاً نشدنی” هستند. پومپئو هفته گذشته، ساعتی پس از اینکه دونالد ترامپ گفت بی هیچ شرطی حاضر به مذاکره با حسن روحانی است، شروطی را برای چنین دیداری مطرح کرد. ظریف امروز نیز در سخنانی در حاشیه نشست هیئت دولت، بار دیگر به این پیشنهاد ترامپ اشاره کرده و آن را “یک حرکت تبلیغاتی” خواند. شروطی که محمد جواد ظریف آنها را نشدنی می‌داند از جمله شامل تغییر رفتار حکومت با مردم ایران و پایان دادن به موشک‌پرانی به ریاض و تسلیح تروریست‌ها در لبنان و عراق و کمک به دولت سوریه است.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز شب گذشته دوباره تأکید کرد که اگرچه ایالات متحده علاقمند به گفت و گو با ایران است، ولی همچنان خواستار تغییرات بنیادین در رفتار جمهوری اسلامی نیز می‌باشد. خانم نائورت همچنین تأکید کرد که کاخ سفید خواهان توافقی است جامع که علاوه بر برنامه اتمی، مسائلی همچون حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم و رفتارهای بی‌ثبات کننده رژیم در منطقه را نیز در بر گیرد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در بخش دیگری از مصاحبه با روزنامه ایران که امروز منتشر شده، تهدید حکومت به بستن تنگه هرمز را بار دیگر تلویحاً تکرار کرد. ظریف از سویی گفت به صفر رساندن صادرات نفت جمهوری اسلامی “غیرممکن و خیال خام” است، و از سوی دیگر هشدار داد که چنین اقدامی بی‌واکنش نخواهد ماند.

ظریف گفت: «خب اگر امریکایی‌ها بخواهند این خیال خام و غیرممکن را در ذهنشان بپرورانند، حتماً باید عواقب آن را هم بدانند. نمی‌توانند فکر کنند که ایران نفت صادر نکند و دیگران صادر کنند. البته وقوع چنین موقعیتی، بسیار بعید و تقریباً ناممکن است و ما یقین داریم هم همسایگان ما و هم تولیدکنندگان نفت و هم کسانی که امنیت اقتصادی شان به امنیت نفت بستگی دارد مانع از این خواهد شد که آن شرایط حاد رخ دهد.»