رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، صادق لاریجانی، معترضان به حکومت در ایران را “آشوبگران خیابانی” نامید که به ادعای او “مغازه‌ها را به آتش می‌کشند.” لاریجانی این اظهارات را امروز در جریان همآیش “حقوق بشر و کرامت انسانی” در ایران بیان کرده و از حمایت سازمان‌های مدافع حقوق بشر از معترضان ایرانی به شدت انتقاد کرد. او در حالی معترضان را متهم می‌کند که مغازه‌ها را به آتش می‌کشند، که تصاویر منتشر شده در ماه‌های اخیر به وضوح نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی حکومتی در جریان سرکوب مردم، به اموال خصوصی و عمومی آسیب می‌رسانند. مقامات حکومتی پیشتر در پاسخ اعتراض برخی نمایندگان به این رفتار نیروهای امنیتی، این کار را لازم دانسته بودند.

اما در واکنشی دیگر به اعتراضات روزهای اخیر در ایران، حسین اشتری، فرمانده کل نیروی انتظامی، مخالفان را “جاهل” خواند و مدعی شد که کشور آرام است.

از سوی دیگر، خیرالله ترخانی، معاون سیاسی – امنیتی استانداری البرز امروز از شناسایی افرادی که او آنها را “عوامل اصلی اغتشاشات” خواند خبر داد. ترخانی به خبرگزاری مهر گفت که برخی از افراد نیز در این زمینه بازداشت شده‌اند. این مقام دولتی روز گذشته نیز معترضان را تهدید کرده بود. ترخانی با تأیید اینکه خواسته‌های معترضان صرفاً اقتصادی نیست و به گفته او، معترضان خواسته‌هایی “ساختارشکنانه” دارند، گفته بود که “قطعاً با آنها برخورد خواهد شد. “