جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، سرتیپ حسین سلامی ایالات متحده را تهدید کرد که “منافع حیاتی نظامی” آن کشور در تیررس جمهوری اسلامی است. سلامی که شب گذشته با برنامه “نگاه یک” تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی مصاحبه می‌کرد، همچنین تهدید کرد که ناوهای هواپیمابر آمریکایی در منطقه در تیررس موشک‌های سپاه پاسداران است.

این فرمانده سپاه پاسداران در ادامه مدعی شد که تجهیزات نظامی آمریکا “کهنه” است و به همین دلیل ایالات متحده توان حمله به رژیم ایران را ندارد. سلامی در حالی تجهیزات نظامی آمریکا را کهنه می‌خواند که این کشور مجهز به پیشرفته‌ترین جنگ‌افزارها است. اما جمهوری اسلامی در چهل سال اخیر موفق به نوسازی تجهیزات نظامی خود نشده و از جمله نیروهای هوایی ایران که زمانی از بهترین نیروهای هوایی در منطقه بود، امروز تنها شمار کمی جنگنده‌های آمریکایی قدیمی از انواعی که در زمان محمدرضا شاه خریداری شده و نیز شماری پرنده روسی و فرانسوی در اختیار دارد که از عراق به غنیمت گرفته شده‌اند.

حسین سلامی در بخش دیگری از اظهاراتش نیز مدعی شد که ایالات متحده رو به زوال است و به زودی از بین خواهد رفت.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز روز گذشته اظهارات مشابهی بیان کرده بود. خامنه‌ای که در آستانه سالروز اشغال سفارت آمریکا در تهران صحبت می‌کرد، مدعی شده بود که ایالات متحده امروز ضعیف‌تر از چهل سال پیش است و هشدار داده بود که هیچ کس در ایران حق ندارد درباره مذاکره با آمریکا صحبت کند.

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده را فردی “عجیب و غریب” خواند که به گفته او، موجب زوال لیبرال دموکراسی در جهان شده است. خامنه‌ای در سخنان روز گذشته خود همچنین بر تقویت آنچه “مقاومت” نامید در عراق، سوریه، لبنان، شمال آفریقا و شبه‌قاره هند تاکید کرد. “مقاومت” عنوانی است که جمهوری اسلامی برای گروه‌های تروریستی تحت کنترل یا حمایت خود که به ویژه دست به اقدامات تروریستی علیه اسرائیل و ایالات متحده می‌زنند به کار می‌برد. در سال‌های گذشته رژیم تهران کوشیده علاوه بر خاورمیانه، حوزه حمایت خود از این گروه‌های تروریستی را به کشورهای آفریقایی و شبه‌قاره هند نیز گسترش دهد. این موضوع به ویژه با انتقاد شدید کشورهای آفریقایی و تنش در روابط تهران با این کشورها انجامیده است.