وزیر نفت جمهوری اسلامی، بیژن نامدار زنگنه می‌گوید دولت چاره‌ای ندارد به جز آنکه بنزین را جیره‌بندی کرده و یا قیمت آن را افزایش دهد. او این سخنان را امروز در حاشیه نشست هیئت دولت بیان کرد.

در هفته‌های اخیر گزارش‌های متعددی درباره بهای بنزین و شرایط فروش آن در سال آینده خورشیدی منتشر شده است. برخی از نمایندگان مجلس گفته‌اند که در سال آینده بنزین بار دیگر جیره‌بندی شده و با دو نرخ فروخته خواهد شد. در روزهای اخیر نیز گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه جیره‌ای برابر با یک لیتر بنزین برای هر نفر در نظر گرفته شده است.

اما علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه گفت که مجلس هنوز درباره افزایش قیمت و یا جیره‌بندی کردن بنزین تصمیمی نگرفته است. ناظران می‌گویند افزایش بهای سوخت در شرایط کنونی می‌تواند تورم را از حد کنونی نیز بالاتر ببرد.

همزمان، حسن عابدجعفری، وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی در دولت میرحسین موسوی، می‌گوید که وقت آن رسیده که سیستم کوپنی بار دیگر به اقتصاد ایران بازگردد. عابدجعفری این سخنان را در مصاحبه‌ای با ایلنا بیان کرد. این مقام اقتصادی پیشین گفت در حال حاضر درآمد کشور کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد و تنها راه برای بقا در چنین شرایطی، بازگشت سیستم کوپنی است.