در حالی که به دنبال آغاز نخستین دور تحریمهای ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، شماری از مقامات بلندپایه آمریکا ابراز امیدواری میکنند که فشار اقتصادی سرانجام جمهوری اسلامی را وادار به بازگشت به میز مذاکره کند، رئیس جمهوری اسلامی میگوید ایران همواره آماده مذاکره است ولی آمریکا پیش از هر چیز باید به خاطر مداخله چندین ساله خود در امور داخلی ایران عذرخواهی کرده و به مردم ایران به گفته او غرامت پرداخت کند. حسن روحانی شب گذشته در گفتگویی که از رسانه های دولتی ایران پخش شد اظهار داشت مذاکره با آمریکا همزمان با تحریم معنی ندارد.این در حالی است که جمهوری اسلامی پیشتر در اوج تحریمها با دولت باراک اوباما و سپس کشورهای اتحادیه اروپا بر سر رسیدن به توافق هسته ای مذاکره کرده بود.

با این حال، آقای روحانی در ادامه اظهارات شب گذشته خود گفت که جمهوری اسلامی همواره آماده مذاکره است ولی: این اظهارات رئیس جمهوری اسلامی در حالی است که مدلن آلبرایت، هنگام تصدی سمت وزارت خارجه ایالات متحده در دولت بیل کلینتون از رویدادهای مردادماه ۱۳۳۲ ابراز تاسف کرده بود.

آیت‌الله کاشانی نیز به عنوان نماینده روحانیون در دهه‌های بیست و سی خورشیدی، علیرغم حمایت اولیه از دکتر محمد مصدق، در جریان رخدادهای مرداد سی و دو موضعی ضد مصدقی داشت.

رئیس جمهوری اسلامی همچنین اظهار داشت که خروج از برجام و اعلام آمادگی دونالد ترامپ برای مذاکره، در راستای انتخابات پیش روی در ایالات متحده یا جنگ روانی علیه مردم ایران است. این در حالی است که رئیس جمهوری ایالات متحده پیش از رسیدن به این سمت و در جریان کمپین انتخاباتی خود برجام را توافقی فاجعه بار توصیف کرده و وعده داده بود که از آن خارج خواهد شد. آقای روحانی شب گذشته همچنین اعلام کرد که کشورهای اروپایی در راستای حفظ برجام، از لحاظ سیاسی سنگ تمام گذاشته اند. و افزود: که روسیه و چین نیز قول داده اند که با ایالات متحده در زمینه بازگشت تحریمها همکاری نکنند.

این اظهارات آقای روحانی در حالی است که بسیاری از شرکت های بزرگ اروپایی و روسی اعلام کرده اند که به دنبال بازگشت تحریمها، فعالیت های خود را در ایران متوقف یا معلق می‌کنند.

حسن روحانی در سخنان شب گذشته خود به تظاهرات سراسری دیماه سال گذشته نیز اشاره کرد و تظاهر کنندگان را اغتشاشگر نامید. او همچنین مدعی شد که فراخوان ها برای شرکت در تظاهرات با استقبال زیاد مردم روبرو نشده است.

این سخنان رئیس جمهوری اسلامی واکنش حشمت الله طبرزدی، از رهبران پیشین دانشجویا ایران را برانگیخت که گفت: به دنبال امضای فرمان بازگرداندن تحریمها علیه جمهوری اسلامی، شماری از مقامات بلندپایه ایالات متحده به آن واکنش نشان دادند.

رئیس جمهوری آمریکا پس از امضای این فرمان اعلام کرد همچنان مایل به رسیدن توافقی جامع تر است که پاسخگوی ابعاد گسترده فعالیت های مضر رژیم ایران از جمله برنامه موشکهای بالیستیک و حمایت از تروریسم باشد. دونالد ترامپ بار دیگر برجام را توافقی یک جانبه توصیف کرد که نه تنها هدف اصلی آن، یعنی جلوگیری از دستیابی حکومت ایران به سلاح هسته ای حاصل نشد، بلکه طناب نجاتی برای آن بود که با دریافت پول های نقد همچنان اختلافات در خاورمیانه را شعله ور میکند، و خشونت‌طلبی اش در منطقه افزایش یافته است.

دیگر مقامات بلندپایه آمریکایی نیز در این باره سخن گفتند. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در توییتی نوشت: رژیم ایران باید منابع خود را به جای حمایت از تروریسم و پول کردن جیبهای رهبرانش صرف کمک به مردمش کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در گفتگویی با شبکه فاکس نیوز اظهار داشت: اگر ایران مایل به عدم بازگشت تحریمها است، باید پیشنهاد مذاکره پرزیدنت ترامپ را بپذیرد. و افزود: رهبران ایران میتوانند از موشکهای بالیستیک و برنامه تسلیحاتی اتمی خود چشم پوشی کنند، ولی نه در چارچوب برجام، که به هیچ وجه رضایت بخش نبود.